Roland

Sanatçıların İş Başarısı İçin Bilmeleri Gereken 4 Şey

Sanatçı ve matbaacı Bonny Lhotka, Roland ile sanat dünyasında nasıl başarılı olunacağını anlatıyor 

Başarılı bir sanat işi kurmak zordur. İnternette, galerilerde, etkinliklerde ve medyada çok fazla rekabet var. Rekabetin yüksek olduğu güzel sanatlar ve fotoğraf pazarında, sanatçıların çalışmaları için ilgi alanları ve kâr etmeleri konusunda normalde olması gerektiğinden çok daha fazla akıllı olmaları gerekiyor. Fırsatları bulduklarında şans tanımak ve bunlara göre hareket etmek zorundadırlar.

Başarılı olmak için sanatçılar sadece zanaatlarında ustalaşmakla kalmamalı, aynı zamanda sanat topluluğunda da aktif olmalı, galeri şovlarına, sanat etkinliklerine katılmalı ve işte ilişkiler kurmalıdır. Ancak, sanatçıların ve fotoğrafçıların atabileceği daha pratik adımlar ve işlerini büyütmek için yapabilecekleri yatırımlar var. Roland Imaginarium Artcademy eğitmeni ve olağanüstü başarılı sanatçı Bonny Lhotka ile konuştuktan sonra, güzel sanatçıların daha fazla başarı elde etmek için yapabileceği bazı özel bilgileri sizinle paylaşmaya karar verdik.

1. Kendinizi Profesyonel Olarak Sunun

Nadiren doğru olmasına rağmen, sanatçılar genellikle “pul pul” olarak algılanmaktadır.” Kendinizi bu tür “eksantrik sanatçı” olarak tanımlamanın ve milyar dolarlık Güzel Sanatlar dünyasında artık gerçekten var olmayan bir kişiyi taklit etme tuzağına düşmeyin. İlk izlenimlerin çok sayıldığı bir çağda, üst düzey iş adamlarının müşterileri ve kişilerle olan etkileşimlerinde yaptığı kuralları uygulamanız gerekir.


Kendiniz olmak sorun değil, ama aynı zamanda iş dünyasında bir profesyonel olarak kendinizi sunmak zorunda.

Casual Olmayın

Başarı için giyinerek ve fikirlerinizi bilgi ve netlikle ileterek, önemli müşteriler, galeri sahipleri ve ortaklarla toplantılarınızı diğer ciddi profesyonellerin yaptığı gibi ele alın. Kıyafetlerinizle, konuşma tarzınızla, buluşmanız gereken zamanla ve çalışmanızı sunma şeklinizle rahat olmayın.

Ustaca İletişim Kurun

Sanatçı olmak sadece sanatsal becerilere sahip olmakla ilgili değildir. Kişilerarası beceriler geliştirmek genellikle aynı derecede önemlidir, böylece insanlarla kendi işiniz hakkında ve bir sanatçı olarak onlar için neler yaratabileceğiniz hakkında konuşabilirsiniz. Planlarınızı ve sanatsal stratejilerinizi tartışmak için web sitenizi, iş örneklerinizi ve sunum becerilerinizi kullanın.

2. Daima Hazır Olun

Örnekler ve kartvizitler ile organize olun , sanat örnekleri ve işinizi bir dizüstü bilgisayar veya tablet aracılığıyla dijital olarak paylaşmanın yolları ile de hazırlıklı olmalısınız. Galeri sahipleri, sanat eserleri satıcıları ve danışmanlar yetenekli, bilgili ve zorlu kişilerle iş yapmak isterler. Hiç kimse kötü hazırlanmış ve güvenilemeyecek izlenimi veren insanlarla çalışmak istemez.  

Dijital İçeriğinizi Oluşturun

Çevrimiçi çalışmalarınızı insanlara sunmak da son derece önemlidir. Bonny, kendi web sitesine ek olarak, vitrinler, galeriler ve çevrimiçi yayınlar, çevrimiçi videolar, makaleler ve web etkileşimleri hazinesi topladı. Bu, çalışmalarını sunarken Bonny için çok fazla seçenek sunuyor. Web sitenizi oluştururken, içerik konusunda farklı ve profesyonel olun. Seyahat planınızı veya evcil hayvanlarınızın resimlerini eklemeyin! Sosyal medya için bu iyi, ancak profesyonel sitenizdeki “profesyonellik” önemlidir. Sanatınız hakkında ne söylemek istediğinize ve ne satmak istediğinize odaklanın.


Photograph by permission of ©Bonny Lhotka  
Bonny Lhotka’nın web sitesi, birçok YouTube videosundan biri ve işinin satın alınabileceği çevrimiçi mağazası – Bonny L. sanat eserini, becerilerini ve yöntemlerini sunmak için çizim yapmak için birden fazla çevrimiçi kaynağa sahip.

Bir Müşteri Listesi Başlatma

Kişilerle etkileşimleriniz yoluyla bir bağlantı listesi oluşturmaya başlamalısınız. İçinde olabileceğiniz galerilerden bağımsız olarak olası satışları ve fırsatları takip etmek önemlidir. Bununla birlikte, galerilerin temsil ettikleri sanatçıların doğrudan Galeri müşterilerine gitmesini istemediğini ve galeri ilişkilerini onurlandırmak ve doğrudan satmamak için gerekli olduğunu belirtmek önemlidir.

3. Farklı Ticari Fırsatları Keşfedin 

Bonny ve ticari fırsatları “sanatsal vizyonlarından ödün vermek” olarak görmeyen başarılı birçok sanatçı için işe yaramaz. Ticari kararlar vererek sanatsal bütünlüğünüzü bir şekilde bozacağınız düşüncesi sadece işinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda doğru değildir. Yüzyıllar boyunca, Michelangelo’nun İtalya’daki Floransa hükümeti tarafından görevlendirilen David heykelinden Wall Street’in en büyük şirketlerinin bazılarının duvarlarını süsleyen birçok Rothko’ya kadar, tarihin en büyük sanat eserlerinin çoğu komisyonlu iş veya ticari projeler olarak yaratıldı.

Şirket Ortaklıkları ile Fırsat Yarat 

Bonny bize güzel sanatlardaki en büyük başarılarının kaçının şirketler ve organizasyonlarla ortaklıklar sonucu olduğunu anlattı. Bu ilişkilerde müşterilerle markaları, iş geçmişi ve şirket hedefleri hakkında konuşabilmiştir; PR materyallerini, logolarını, fotoğraf varlıklarını ve diğer materyallerini, kendi sanatsal tarzını, teknik inceliğini ve vizyonunu korurken, şirketlerinin düşünceli ve ilgili bir sanatsal vizyonunu geliştirmek için kullanma.


Photograph by permission of ©Bonny Lhotka  
Bonny’nin şirket alanlarına anlam ve zarafet kazandıran çeşitli görevlendirilmiş projeleri – şirket üyeleriyle konuştuktan ve şirket malzemelerini araştırdıktan sonra, Bonny Lhotka şirketlerin sanat eserlerinde yaptıklarının ruhunu ve heyecanını yakalar.   

Açık ve Esnek Olun 

Bir şirket için sanat yaratma komisyonunu güvenceye alacak kadar şanslıysanız, sadece kendi estetiğiyle ilgilenen uzlaşmaz bir sanatçı olarak istediğinizi yapma fırsatını kullanmaya çalışmak yerine, insanlarla konuşmak ve onlara istediklerini vermek için zaman ayırın. Güzel Sanatlar para kazanmak istiyorsa, sanatçılar ve fotoğrafçıların başarılı olmak için gerekenlere yapmaya istekli olmaları ve esnek olmaları gerekir.

Kendinizi Galeriye Alın

Söylemesi yapmaktan daha kolay, ancak her sanatçının en büyük hedeflerinden biri, müşteri ve komisyon aramanın yanı sıra, çalışmalarını en az bir galeride göstermek olmalıdır. Bu, ana sayfanızın eşdeğeridir – insanlara gönderebileceğiniz ve işinize fiziksel anlamda başvurabileceğiniz bir şey. Genellikle bir sanatçının doğasına aykırıdır, ancak başarılı sanatçılar pasif olamaz ve galerilerin kendilerine gelmesini bekleyemez. Yaratıcı bir insan olmanın yanı sıra biraz “işlerde aceleci” olmalısınız. Galerileri ziyaret edin, galeri sahipleri 

le işiniz hakkında konuşun ve iletişim bilgilerinizle hazırlıklı olun. Çalışmanızı isteğe bağlı dijital veya fiziksel örnekler olarak sunma yeteneğine sahip olun.

4. Kitlenizi Tanıyın ve Sanatsal Olarak Uyum Sağlayın 

Kendiliğinden yaratıcı olarak görülmek isteyen yaratıcı insanlara, sanatçıların bir ortamdan diğerine atlamak yerine bir planı ve hedefi olmalıdır demek pekte popüler bir şey olmayabilir. Bu gün ve çağda bir sanatçı olarak, medya kullanımınızda stratejik olmalısınız, hangi konua hakkında resim çizmek, yazdırmak veya fotoğraflamak istediğinizi bilmeli ve sanatınızla kimlere hitap etmek istediğinize ve neye ulaşmak istediğinize odaklanmalısınız.

Esnek olun ve yeni pazarlar arayın

Odaklanmış bir sanatçı olmak “kendinizi sınırlamak ” anlamına gelmez.”Sanatçılar ve fotoğrafçılar, sanatlarını yaratmak için sürekli olarak yeni araçlar ve teknikler bulmalı— yeni teknolojiye, yeni ortamlara ve yeni pazarlara dikkat etmelidir .Dijital çağda büyüyen, ancak yağlı boya resimlerinin dokunsal kalitesine merakla bakan eski yüz yıllı nesillere hitap etmek için Bonny, dijital dünyanın “parlak” görüşünü yansıtan sanatın yanı sıra fiziksel bir dokuyu Roland VersaUV LEF düz yataklı yazıcılarla başarıyor. 


Photograph by permission of ©Bonny Lhotka  
Bonny’nin, Walker Fine Art Gallery’de sergilenen aynalı, parlak bir görünüme sahip son “60 x 96” sanat sergisi (üstte), ayrıca VersaUV LEF-300’de oluşturduğu “13 x 13” örneği (altta) müşterilerine sunmak için örnek.

Kalemlerin ve Fırçaların Ötesindeki Sanatı Keşfedin

Köklerinizi bir sanatçı olarak tanımak önemli olsa da, çalışmanızı üretmenin, sunmanın ve yeniden üretmenin yolları için kalemlerin ve fırçaların ötesine bakmaya başlamak da önemlidir. İmzalı caustigramlarını, litofanları, tifdruk baskılarını, beyaz mürekkep fotoğrafçısını ve çökmüş kalıplanmış UV baskılarını oluşturmak için gerçek “sanat araçları” olarak Roland UV flatbed yazıcılar da dahil olmak üzere dijital baskı cihazlarının bir karışımını kullanıyor. 


Photograph by permission of ©Bonny Lhotka  
Bonny Lhotka’nın, Roland UV LEF düz yataklı yazıcılar (üstte) döküm kalıp heykel sanatı (altta) ile yarattığı çalışmalara, caustigram işlemini kullanarak yarattığı örnekler.

İş Örnekleri ve Yeniden Satış Sanat Öğeleri için Yazdırma Araçlarını Kullanma

Çalışmanızı tuval veya UV flatbed yazıcılarda yeniden oluşturmak için mürekkep püskürtmeli yazıcılar kullanmak, müşterilerinize ve danışmanlarınıza sunmak üzere sanatınızın küçük ölçekli sürümlerini oluşturmak sanatçılar için büyük yatırımlardır. Sanatınızı ürünlere ve ürünlere eklemek için UV yazıcıları da kullanabilirsiniz – ürün özelleştirme yeni fikirlerine genişler. Günümüzde insanlar anlamlı, benzersiz nesneler arıyor. Bu karlı sanat caddesini Etsy gibi çevrimiçi mağaza önlerinde keşfedebilir veya galeri şovlarınıza eşlik etmek için kendi sanat reprodüksiyonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Daha Büyük Düşünün

Sanatınızı bir galeri alanının sınırları dışına çıkarmayı planlamalısınız. Sanat için Percent for the Arts Program gibi programlar her zamankinden daha popüler ve kamusal alanlardaki sanatçılar için fırsatlar sunuyor. Sanatçıların sanatlarını her zamankinden daha büyük ve daha cesur kılmak için düşünmeleri gerekiyor. Geleneksel sanatçılar, fotoğrafçılar ve matbaacılar için, büyük resim yapmak veya sanatınızı bu alanlarda uygulama için geniş formatlı yazıcılara basmak çok karlı ve ödüllendirici olabilir – sanatınız kitleler tarafından görülecektir ve pozlama çok büyük olacaktır.


Photograph by ©Kara Muse
New York’ta bir Brooklyn caddesini süsleyen sanatçı Ben Angotti’nin popüler bir duvar resmi – her gün kitle izleyicileri tarafından görülüyor ve takdir ediliyor.

Yorumlariniz & Gorusleriniz