Karbon Fiber

Markforged Teknolojisiyle Yarış Arabası Performansını Arttırmak

Garry Rogers Motorsport

ENDÜSTRİ: Otomobil
UYGULAMA: Prototip, Nihai Ürün
LOKASYON: Melbourne, Avustralya
MÜŞTERİMİZ: 2013

Maaliyet Tasarrufu %92
Zaman Tasarrufu%92
Basılan Nihai Ürün Sayısı325

Müşteri

Garry Rogers Motorsport, ülkenin Supercars Şampiyonası, Dunlop Super2 Serisi ve Bathurst 1000’de galibiyet alan Avustralya’nın en eski motor sporları takımıdır. Şirketin kendi araçlarını tasarlamaya, üretmeye ve bakımını yapmaya odaklanmış yaklaşık 40 kişilik bir ekibi bulunmaktadır.

Problem

Şirket bünyesindeki atölyesinde bazı manuel işleme ve kompozit üretimi yapabilmekte fakat, CNC işleme yeteneğine sahip değildi. Ekip, düşük hacimli birkaç karmaşık parçaya ihtiyaç duyduklarında üçüncü taraflara yönelmekteydi, ancak geri dönüş süresi yeterince hızlı değildi ve maliyet çok fazlaydı. Parçaların dışarıdan temini için daha fazla zaman harcandığında, AR-GE süreci yavaşlar- yani ekibin hem yarış pistinde hem de pit stoplarında arabalarının performansını artırmanın yollarını bulmaya odaklanmak için daha az zamanı oluyordu.

Garry Rogers Motorsport’taki mühendisler ve tasarımcılar, parçalarının hava akışını test etmek için Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) yazılımını kullanmaktadır. Yazılım genellikle, hızı arttırmak ve genel performansı iyileştirmek için bir parçanın tasarımında değişiklikler yapılmasını önerir bu da parçanın çok karmaşık hale gelmesiyle sonuçlanabilmekteydi. Bu zorluk, bir parçanın tasarımına ekstra ayrıntılar eklemenin yüksek maliyetleri ve uzun teslim süreleriyle birleştiğinde, mühendislerin ve tasarımcıların karmaşık tasarımlar gerektiren parçalar üzerinde yineleme yapmaktan kaçınmasına neden olmaktaydı.

3D baskı bize genellikle maliyeti yüksek parçalar elde etmek için başka bir seçenek sunar.

STEFAN MILLARD, TAKIM MÜDÜRÜ,
GARRY ROGERS MOTORSPORT
Garry Rogers Motorport, direksiyonlarını prototiplemek için enjeksiyon kalıplı kauçuk kulplarla kullanırdı ama artık son kullanım için 3D olarak basabiliyor.

Çözüm

3D baskılı fren kanalı modeli kullanılarak yapılan son fren kanalı.

2013 yılında, Garry Rogers Motorsport Takım Müdürü Stefan Millard, mühendislere ve tasarımcılara prototipler ve üretim parçaları yapmak için yeni ve tamamlayıcı bir yol sağlamak üzere atölyeye 3D yazıcı ekleme kararı aldı. Araştırması sırasında, ekibin tanıdığı bir malzeme olan karbon fiber içeren 3D baskı yapabilen yeni bir makine duydu. “Markforged, sadece prototiplerden ziyade güçlü nihai parçalar yapmaya odaklanan tek şirket gibiydi,” diye hatırlıyor. Ekibin, yarış arabalarında kullanılabilecek güçlü parçalar üretmek için karbon fibere ihtiyacı vardı ve yüksek kullanıma dayanmaları gerekiyordu. Stefan, birkaç ay sonra Markforged’dan bir karbon fiber 3D yazıcı sipariş etti ve Garry Rogers Motorsport’u Avustralya’daki Markforged teknolojisine yatırım yapan ilk şirketlerden biri haline getirdi.

Bugün Garry Rogers Motorsport’taki ekip, 3D yazıcılarını jig ve fikstürlerden yarış arabası nihai parçalarına kadar karmaşık parçaları basmak için kullanıyor. Stefan’a göre, üretilen parçaların yaklaşık olarak yarısı veya daha fazlası CFD yazılımının önerilerine göre son kullanım içindir. Son kullanım parçalarından bazıları, kapı kilitleri için kapaklar, şanzıman muhafazaları, direksiyon kolları ve sürücüler için kamera bağlantıları içerir. Stefan, “Siz söyleyin, genellikle yazdırmaya çalıştık” diyor. Bununla birlikte, takım fiberglas kalıplar için baskı desenlerinde en başarılı olanı buldu. Bunun yeni bir örneği, 1.000 AUD dolarına (~ 670 ABD doları) mal olan ve üretimi iki hafta süren bir fren kanalı modeli- son fren kanalı için bir kalıp oluşturmak için kullanılan bir parçaydı. Ekip aynı parçayı şirket içinde 75 $ AUD (~ 50 $ USD) karşılığında bastı ve geri dönüş süresini 24 saate düşürdü. Fren kanalı modeli ayrıca tasarımında eksiltmeli yöntemler kullanılarak kolayca üretilemeyen ayrıntıları içerir- ve bir CNC’den farklı olarak, bir 3D yazıcı tasarımdaki ayrıntılar nedeniyle ek maliyet veya zaman sunmaz.

Güçlü, son kullanım parçaları basabilmek benim kararımda en büyük etkendi. Gerçekten güvenilir bir yazıcı.

STEFAN MILLARD, TAKIM MÜDÜRÜ,
GARRY ROGERS MOTORSPORT

Geleceğe Bakış

Ekibin Markforged yazıcısında basılan 3D baskılı fren kanalı modeli.

Stefan’a göre, tasarım esnekliği ve teslim süresinin kaldırılması yatırımın en büyük iki yararı oldu. Bu da ekibin arabalarının performansını artırmasına yardımcı oldu. Karbon fiber 3D yazıcıyı eklediğimizden beri, montaj gerektiren parçaları tek parça olarak alarak montaj süresini kısaltmaya odaklanılmıştır. Markforged teknolojisinin uygulanması sonucunda kazanılan zaman AR-GE’ye yeniden yerleştirilmiştir. Stefan, “Markforged yazıcımızı kullanarak kazandığımız ekstra zaman, doğrudan daha fazla parça tasarlamaya veya üretmeye ya da Garry Rogers Motorsport otomobillerini daha hızlı hale getirmek için başka alanlar bulmaya gidiyor- bu bizim birincil hedefimiz” diyor Stefan.

Yorumlariniz & Gorusleriniz