3D

Deniz Yaşamına 3D Destek!

Yeni mercan kayalığı kısımları genel pişmiş toprak kilden yapılmıştır.

Mercan resiflerimizin, 2100 yılına kadar neredeyse tükenmiş olabileceklerini söyleyen bazı araştırmalar sonucu, bilim adamları onları yenilemek için yaratıcı yollar arıyor.

Şimdi, Hong Kong Üniversitesi’ndeki (HKU) mimarlar ve deniz bilimcileri, mercan restorasyonu için yeni bir yöntem geliştirmek için güçlerini birleştirdiler. Yeni yöntem, Hong Kong’daki Hoi Ha Wan Deniz Parkı’na yerleştirilen özel olarak tasarlanmış 3D baskılı yapay ‘resif karolarını’ görüyor.

Kaynak: HKU

“Marine Park’ı, Hong Kong’daki resif oluşturan mercanların dörtte üçünden fazlasını ve 120’den fazla balık türüne sahip yerel bir biyolojik çeşitlilik etkin noktasıdır. Ancak son yıllarda, biyoerozyon olarak bilinen bir süreç olan mercan habitatının kademeli olarak bozulması, HKU tarafından yapılan bir basın açıklaması, 2015-2016’da mercan ağartma ve toplu ölüm olaylarıyla birleştiğinde mercan topluluğunun geleceğini riske atıyor “dedi.

Yeni tasarlanmış HKU 3D baskılı pişmiş toprak ‘resif fayansları’ Mercan Plajı, Ay Adası ve WWF Marine Yaşam Merkezi yakınlarındaki korunaklı bir koy da dahil olmak üzere Marine Park’ta toplamda yaklaşık 430 fit kare (40 m2) alana yerleştirildi. Orada, mercan bağlanması için yapısal olarak karmaşık bir temel oluşturacaklar. Ayrıca sedimantasyonu önlemeye de hizmet edeceklerdir.

Kaynak: HKU

Toplamda 23 inç (600 mm) çapında 128 adet resif karo basılmıştır. Genel pişmiş toprak kil ile robotik bir 3D kil baskı yöntemi ile özel olarak oluşturulmuşlardır.

Bir kez tasarlandıktan sonra, ayarlanmaları için 2057 Fahrenheit (1125 °C) ile ateşlendi. Oluşturulmaları için kullanılan malzemelerin geleneksel mercan resif restorasyon yöntemlerinden daha çevre dostu olduğu bilinmektedir.

Kaynak: HKU

Araştırma için üç mercan türü seçildi: Acropora, Platygyra ve Pavona. Bu türler ile birlikte, diğer deniz türleri için farklı bir yaşam alanı yaratacaktır.

Yorumlariniz & Gorusleriniz