3D

Bu Hızlı 3D Baskı Yöntemi, 3D Baskılı Organlar Geliştirmenin Sırrı Olabilir

Henüz uçan arabalarımız olmayabilir, ama 3D yazdırılmış organlarımız? Bu bilim kurgu fantezisi, Buffalo Üniversitesi mühendisleri tarafından geliştirilen hızlı bir 3D baskı yöntemi sayesinde gerçeğe bir adım daha yaklaştı.

Ekip, yalnızca 19 dakikada yapay bir eli tamamen inşa eden bir 3D yazıcıyı geliştirdiklerini söyledi; bu, geleneksel 3D baskı yöntemlerini kullanarak altı saat sürecek bir görevdir.

Üniversitede mühendislik, Cuma günü bir basın açıklamasında, Biyomedikal doçentlerinden Ruogang Zhao,

Geliştirdiğimiz teknoloji endüstri standardından 10-50 kat daha hızlı ve daha önce elde edilmesi çok zor olan büyük örnek boyutlarıyla çalışıyor.

Süreç, sıvı reçineyi sertleştirmek için lazerler kullanan uzun süredir devam eden bir 3D baskı yöntemi olan stereolitografiye ve çözünmeden büyük miktarlarda suyu emebilen hidrojel adı verilen jöle benzeri maddelere dayanmaktadır. Hidrojeller, kontakt lensler, tutkal ve tek kullanımlık çocuk bezleri gibi ticari ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır , ancak bilim adamları bunları potansiyel biyomedikal tedavilerde de denemişlerdir.

Araştırmacılara göre, bu yöntem, gömülü kan damarı ağlarına sahip hücrelerdeki tüm minicik ayrıntıları doğru bir şekilde yazdırmak için özellikle uygundur; bu, 3D baskılı insan doku ve organlarının nihai üretiminde kritik bir rol oynaması beklenen bir şeydir.

Yöntemimiz, santimetre boyutundaki hidrojel modellerinin hızlı bir şekilde yazdırılmasına izin veriyor. 

Chi Zhou

Ekibin araştırması, Ulusal Biyomedikal Görüntüleme ve Biyomühendislik Enstitüsü ve Ulusal Sağlık Enstitülerinin yanı sıra UB Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu ve Jacobs Tıp ve Biyomedikal Bilimler Okulu tarafından basın bültenine göre finanse edildi.

3D baskılı organlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Yorumlariniz & Gorusleriniz