3D

Markforged Teknolojileri ile Verimliliği ve Tasarım Özgürlüğünü Arttırmak

Saint-Gobain

ENDÜSTRİ: İmalat
UYGULAMA: Takımlar ve Fikstürler
LOKASYON: Massachusetts, USA
MÜŞTERİMİZ: 2017

Yatırımın Getirisi için Geçen Süre6 AY
Maliyetten Tasarruf%86
Teslim Süresinde Azalma90 GÜn

Problem

Saint-Gobain, çok çeşitli endüstriler için malzeme ve çözümler tasarlar, üretir ve dağıtır. Massachusetts’te bulunan Saint-Gobain Research North America, 100’den fazla bölgesel tesis için süreç ve ürün geliştirme çabalarını desteklemekte ve yeni teknoloji uygulayarak tesis operasyonlarının optimizasyonunu desteklemektedir.

Şirketin genellikle iş akışını etkilemeden müşteri taleplerine yanıt vermesi gerekir. Bir müşterinin dokuma bobin hattının şeklini değiştirmesi için yaptığı basit bir talep, yeni bobinleri yerinde tutmak için 400 mil adaptörünün üretilmesi gereken bir tesisle sonuçlandı. Ekip başlangıçta iş mili adaptörlerini kendi bünyesinde işlemeyi planladı, ancak sadece işgücü ve malzeme maliyetleri adaptörler için 47.000 dolara çıktı. Saint-Gobain Araştırma Kuzey Amerika Araştırma Mühendisi Emmanuel Simadiris, “Bu mil adaptörlerinin 400’ünün tamamının çıkması için dahili makinistin alacağı toplam süre yaklaşık 1.200 saat” diyor.

Markforged ekibinin işbirliğinden, desteğinden ve sistem performansından memnunuz.

EMMANUEL SIMADIRIS, ARAŞTIRMA MÜHENDİSİ (3D BASKI OLUŞTURMA),
SAINT-GOBAIN ARAŞTIRMA KUZEY AMERİKA
Emmanuel Simadiris, Saint-Gobain Araştırma Mühendisi, şirketin Markforged X7 endüstriyel 3D yazıcısını kullanıyor.

Çözüm

İş mili adaptörünün yeniden tasarımı, ekibin 400 yeni parça üretmesi gerektiği anlamına geliyordu.

Simadiris’in ekibi, tesisin X7 yazıcılarını, ABS’den 2,5 kat daha güçlü, doğranmış karbon fiber takviyeli naylon, olan Onyx malzemeden iş mili adaptörleri üretmek için kullanmasını önerdi. Sadece parçaları yazıcıya yazdırarak ekip işçilik süresini ve maliyetleri önemli ölçüde azalttı ve baskıyı ayarlamak için önemli miktarda zaman harcamak zorunda kalmadı. Simadiris, “Baskı tuşuna bastık ve X7‘mizden fabrika hattına hazır 400 parça çıkardık. Parçaları yüklemek ve boşaltmak dışında gerçekten fazla iş gücü yoktu.” diyor.

Her adaptörün yazdırılması üç saat sürdü ve tesis yaklaşık 90 gün teslimat süresi tasarrufu sağlayabildi. Tesis ayrıca yaklaşık %86 maliyet tasarrufu sağladı, ancak Simadiris, malzeme ve zaman tasarrufunun tek fayda olmadığını söyledi. “Tesisin en büyük yararı artan çalışma süresiydi” diyor. “Makinistin diğer üretken görevler üzerinde çalışma zamanını açtı.” Tesisin dijital teknolojilere geçişi, üretim faaliyetlerinin genel iş akışını iyileştirdi ve maliyet tasarrufu, tesis için takım masraflarını en aza indirmeye yardımcı oldu. Ekip ayrıca X7‘lerini alüminyumun yanı sıra daha düşük maliyetle çalışan ve aynı performansı gösteren karbon fiber takviyeli fikstür üretmek için kullanıyor.

Yazıcıyı satın aldıktan sonraki altı ay içinde% 100 yatırım getirisi elde ettik.

EMMANUEL SIMADIRIS, ARAŞTIRMA MÜHENDİSİ (3D BASKI OLUŞTURMA), SAINT-GOBAIN ARAŞTIRMA KUZEY AMERİKA

Geleceğe Bakış

İş mili adaptörü malzeme makaralarını yerinde tutar.

Saint-Gobain, Markforged yazıcıları Kuzey Amerika’daki çeşitli fabrikalarda uygulamayı planlıyor. Simadiris, “Tesislerimizde 3D baskı kullanımını teşvik etmeye devam edeceğiz” diyor. Simadiris, bu yeni teknolojiyi kullanmak için mümkün olduğunca çok sayıda tesisi güçlendirmek istiyor ve iş mili adaptörü uygulamasını duyması için farklı tesislerden üst düzey liderler için web seminerleri düzenlemeyi planlıyor. Bu teknolojinin Amerika Birleşik Devletleri’nde üretime nasıl fayda sağlayabileceğini ve üretimi kolaylaştıracağını göstermeyi umuyor.

Yorumlariniz & Gorusleriniz