3D

Koronavirüs( Covid-19) ile 3D Mücadele

Koronavirüs (COVID-19)’un etkileri tüm dünyada sürekli artarken virüs ile mücadelede sahada en çetin savaşı veren sağlık çalışanlarının acil ihtiyaçlarını karşılamak ve birtakım tıbbi cihazların kullanım verimlerinin arttırılması  için dünyanın farklı şehirlerindeki tasarımcılar , üreticiler , Makerlar , Fab-Lab’ler , Ar-Ge Merkezleri ve farklı endüstrilerde etkili olan üreticiler, devamlı katkı sağlamak adına var güçleriyle uğraşıyorlar.  

İşte bu zamana kadar ülkemizde ve farklı coğrafyalarda 3D Teknolojiler kullanılarak yapılan ve geniş etki uyandıran etkili çalışmaların kısa özetleri:

1- Yüz Kalkanları – 3B Gönüllü Üretim Hareketi

Hepimizin bildiği üzere en başta Josef Průša (Çek), Prusa adlı 3D yazıcı üreticisi şirketin kurucusu, kendi tasarımı olan ve yüzümüzü korumamızı sağlayan yüz kalkanlarının tasarımını bitirdiğini ve tüm dünyada 3D yazıcısı olan şirketlerin/üreticilerin de faydalanabilmesi için internet ortamına bıraktığını duyurmuştu.

Ülkemizde de bu zor zamanlarda tüm sağlık çalışanlarımıza destek olmayı hedefleyen ve 3B yazıcıları bulunan insanlar ortak şekilde hareket ettiler. Toplamda 1500 ‘den fazla gönüllü üreticisi olan bu etkili hareket Türkiye’deki bütün şehirlere çok hızlı bir şekilde ulaşmayı başardı ve halen çalışan sağlık çalışanlarının yüz siperliklerini kendilerine ulaştırmaya devam ediyor.

3 temel parçadan oluşan yüz kalkanlarının üretilmesinde en çok vakit alan kısım tahmin edileceği üzere 3D yazıcılardan çıkarılacak plastik parçalardı. Biz de bu parçaların üretilmesi için endüstriyel SLA üretim hattını devreye aldık ve 8 Endüstriyel SLA sistemi ile aynı anda günde 250 ye yakın kalkan üretebilmeyi başardık.

Ancak üretimin hacmini daha da arrtırmak için farklı reçine türleri denenerek bu parçaların kalıplarının 3D SLA Sistemleriyle çıkarılmasına karar verildi. Bu sayede direk olarak enjeksiyon makinalarının devreye girmesiyle günde 8.000 adetten fazla yüz kalkanının üretilip dağıtılması oldukça büyük bir avantaj sağlayacaktır.

PET-G Kesimine Lazer ile destek :

Yüz çevresini virüslerden koruyan, nefes almayı ve görüşü kısıtlamayan şeffaf PetG siperler ise Roland’in LV180 lazer kesicileriyle hızlıca kesilerek üretime dahil edildi. Sonrasinda hijyen şartlarına uygun şekilde montajı yapılarak koordineli olarak talep eden yerlere teslimatları yapildi.

Kaynak: Promakim

2-Yerli Üretim Solunum Cihazı

Koronavirüse karşı yapılan mücadele de, ileri seviye hastaların yoğun bakım ünitelerinde solunum cihazı eksikliği her geçen gün artan vaka sayısı sonrası hissedilmeye başlandı. Bunun üzerine ülkemiz de BIOSYS firmasının tasarladığı ilk yerli solunum cihazı büyük ilgi gördü. Savunma sanayiden ASELSAN, TUSAŞ, BAYKAR gibi büyük isimlerin de mühendis desteği ve Arçelik’in de seri üretimi üstlenmesi ile ilk prototip halka sunuldu. Birçok firmanın seferberlik ilan ettiği bu solunum cihazı çok yakında seri üretime geçecek.

Kaynak : BİOSYS

3- Markforged : Yüz Kalkanları & Nazal Test Çubukları

Markforged, salgının başladığı ilk günden beri araştırmalarını hep güncel tutmuş ve olası ihtiyaçlar doğrultusunda eksik kalabilecek malzemeler konusunda kendi içinde bulunan mühendisler tarafından sürekli tasarımlar, fikirler ve görüşler almıştı. Virüsün seyri ve ortaya çıkardığı eksiklikler sonucu kendi teknolojileri ile yardımcı olabilecekleri 2 ana konu çıktı. Bunlar, hastanelerde sıkça kullanılan yüz kalkanları ile test çubuklarıydı. Çözüme ortak oldukları konulardan bahsetmek gerekirse,

-3D Baskılı Yüz Kalkanları

Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede yüz kalkanları kritik öneme sahiptir: gözleri korurlar (bir enfeksiyon vektörü) ve N95 maskelerinin ömrünü doğrudan damlacık akışından koruyarak uzatmaya yardımcı olurlar. Ne yazık ki, kişisel kalkanlar yetersizdi ve genellikle tek kullanımlık olacak şekilde tasarlanmıştı. Markforged’un mühendisleri bu konu hakkında tekrar tekrar kullanılabilecek ve malzemelerinin verdiği dayanıklık avantajı ile bu özelliğin temelini sağlama alan bir proje tasarladılar. Test edilen prototipler olumlu geri dönüş aldı. Şuana kadar 300 den fazla yüz kalkanı üretildi ve gerekli hastanelere dağıtıldı. Bu konuda partnerlerine de çağrıda bulunan Markforged’un çağrısını karşılıksız bırakmadık ve Promakim olarak kompozit yazıcılarımız da yüz kalkanı üretimlerimize hızla başladık.

Kaynak: Promakim

-Nazal Test Çubukları

Hızla artan hastaların sayısını yavaşlatmanın en önemli yolu tanıyı koyup, teşhis konulan kişinin izole edilmesidir fakat test kitleri salgının yüksek hızla artışı sebebi ile yetersiz kaldığından gün içerisinde çok fazla test yapmak mümkün olmuyor. Markforged bu konu hakkında bir müşterisi ile iş birliği içinde olup, nazal test kitlerinin üretimi için tasarım çalışması yapmaktadır. Hala test aşamasında olan bu kitler eğer olumlu sonuçlanır ise sadece 40 tane Markforged X7 Endüstriyel yazıcısından günde 28.000 adet nazal test kiti üretmek mümkün olacak.

4- İtalyan Hastanesi İçin 3D Oksijen Valf Projesi

Solunum makinelerine ihtiyaç duyan 250 Koronavirüs hastasına sahip bir hastanede , hastaları makinelere bağlamak için gereken solunum valfleri yetersiz kalınca, tedarikçi bu yüksek talebi karşılayamadı ve hastane hızlı bir şekilde krize doğru sürüklendi. Hastanenin taleplerini karşılamak için 3D baskı teknolojisinden yararlanan Isinnova firmasının CEO’su Cristian Fracassi, duruma hızlı bir şekilde cevap vererek mümkün olduğunca çok hastanın hayatının kurtarılmasına yardımcı oldu.

Cristian Fracassi ve meslektaşı Alessandro Romaioli ile birlikte hastanelerdeki valfleri inceleyerek hızlı bir prototip yapmaya başladılar. 24 saat içerisinde 100 solunum valfi üreten ikili, bu prototiplerin hastalar üzerinde başarılı olmasının ardından seri üretimine başladılar.

Ancak Fracassi şimdi oksijen valfleri için patente sahip olan şirketten gelecek hukuki problemler ile karşı karşıya kalabilir.

Kaynak: Isinnova

5- Materialise : El Kullanılmadan Açılan Kapılar

3D baskı hizmetleri sağlayıcısı Materialise, yaygın olarak kullanılan ortamlarda virüs iletimini hafifletmek adına 3D baskılı “free hand” kapı kolu parçası için dosyalar yayınladı.

Kapı kolları, özellikle ofisler ve hastaneler gibi kamusal alanlarda, gün boyunca birçok fiziksel temasa maruz kalmaktadır. Bu durum, kapı kollarını avuç içi ve parmak uçlarımızı mikroplar için sıcak bir nokta yapar. 3D yazdırılabilir eklenti, kullanıcıların dirseklerini kullanarak çoğu modern kapıyı açmak için gerekli olan manevra işlemini gerçekleştirmesini sağlar.

Kapı kolu eki dosyası ücretsiz olarak indirilebilir. Montaj iki parça halinde olup, sabitlemek için dört vida ve dört somun gereklidir.

Kaynak : Materialise

6-Protolabs, Müşterilerin Pandemiyle Mücadelesine Yardımcı Oluyor

3D Baskı, CNC İşleme ve Enjeksiyon Kalıplama sistemleri ile lider bir üretici olan Protolabs, mevcut Koronavirüs salgınına karşı hızlı üretim yöntemlerini iyi bir şekilde kullanıyor.

7-3D Yazdırılabilir Yüz Maskeleri

Yüz maskelerinin faydası, Dünya Sağlık Örgütü’nün hakkında ayrıntılı bilgi sağladığı bir konudur. Herhangi bir yüz maskesinin temizlenmediği takdirde mikrop biriktirebileceğini, sıcak ve ıslak ortamın mikroplar için bir sığınak sağlayabileceğini belirtmek gerekir. Bu yüzden bu maskelerin değiştirilebilecek parçaların yenisiyle değiştirilmesi, yada izopropil alkol ile temizlenmesi tavsiye edilmektedir.

8-Kitleler İçin Baskı Çiftlikleri

Çin’de isimsiz büyük ölçekli bir KKD (Kişisel Koruyucu Donanımları) üreticisi, hastanelere güvenlik gözlükleri üretmek için 200’den fazla Flashforge Guider II 3D yazıcı çiftliğini çalıştırmaya başladı. Üretimi hızlandırmak için güvenlik gözlüklerini yeniden tasarlayan ekip şimdiye kadar 5000 çiftten fazla 3D baskılı koruyucu gözlük üretmiş ve Çin hastanelerine bağışlamıştır. Şirket şuan günlük 2000’den fazla üretmekte ve önümüzdeki haftalarda günlük üretimi 10000 çifte yükseltmeyi hedeflemektedir.

Flashforge Guider II baskı çiftliği. Kaynak: Business Wire

9-SmileDirectClub’ın 3D Tesis Projesi

SmileDirectClub, diş plakaları üretmek için 3D baskı yöntemini kullanması ile bilinen Nashville merkezli bir şirkettir. Büyük ölçekli tıbbi cihaz üreticisi olan SmileDirectClub, kaynaklarını COVID-19 salgınına cevap vermek adına gerekli tıbbi malzeme üretimine odaklanan bir 3D baskı tesisi kurma kararı aldı.

10-Çin Hastaneleri İçin 3D Baskılı Karantina Kabinleri

Çin merkezli bir mimari 3D baskı şirketi olan Winsun, Hubei Eyaletindeki Xianning Merkez Hastanesine 15 adet 3D baskılı karantina odası gönderdi.

Hastane, virüsün merkez üssü Wuhan’ın hemen dışında olması nedeni ile COVID-19 yayılmaya başladığında gücün yükünü hissetti. Hastane yataklarının eksikliği, yayılmanın ilk birkaç haftasında hasta sayısının katlanarak artmasından dolayı personel için hızlı şekilde acil bir sorun haline geldi.

Sağlam kentsel inşaat atığı kullanan Winsun, hastanenin tesislerine destek olmak için bu atıkları ezdi, öğüttü ve küçük bireysel karantina kabinlerini üretti. Odaların iç mekanları kendi su ve elektrik kaynaklarına sahipti ve Winsun’a göre, basılmış duvarlar geleneksel beton duvarlardan 3 kat daha güçlüydü.

Winsun, 3D baskılı karantina kabinlerini kaldırma ve kurma anı. Kaynak: Winsun

11-Volkswagen 3D Ventilatör Projesi

Volkswagen, otomobil üretim kapasitesini ve üretim tesislerini hastane ventilatörleri ve tıbbi cihazların üretimine göre değerlendirecek ve uyarlayacak bir görev gücü açıkladı. Volkswagen, 125’ten fazla endüstriyel 3D yazıcıya sahip ve COVID-19 salgınıyla başa çıkmak için isteğe bağlı tıbbi ekipman üretmek için 3D baskıyı nasıl kullanabileceğini değerlendirmekte.

Volkswagen sözcüsü “Tıbbi ekipman bizim için yeni bir alan. Ancak gereksinimleri anladıktan sonra ve bir çizim alır almaz başlayabiliriz.” dedi.

Diğer otomobil üreticileri gibi, Koronavirüsün yayılması sonucu araç üretiminde ve otomobil talebinin yavaşlamasıyla ilgili endişeleri askıya aldı. Volkswagen ayrıca Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn ile yapılan bir anlaşma kapsamında normalde işçiler tarafından giyilen yüz maskelerini sağlık hizmeti sunucularına ve yerel yetkililere bağışladı.

Kaynak: Volkswagen

12-Photocentric, Seri 3D Venturi Valflerini Üretimi

İngiltere’de bulunan Photocentric, 600 ünite deneme baskısı ile solunum cihazları için 3D baskı valfleri üretebilme yeteneğini gösterdi. Tasarımlar ventilatörlerde kullanım için henüz onaylanmamış olsa da hayati bileşenleri üretmesi gerektiğinde şirket kendisini hazırda tutuyor.

Photocentric, şirketin bünyesinde bulunan 3D yazıcılarının haftada 120 saat baskı yapmasının sonucunda her hafta 40.000’den fazla valf üretebileceğini hesapladı.

Photocentric LC Maximus üzerinde 3D baskılı valfler. Fotoğraf : Photocentric

13-HP’nin Koronavirüs ile Mücadelesi

HP, COVID-19 salgını ile başa çıkmak için yardım, uzmanlık ve ekipman taahhüdünde bulundu.

HP Inc Başkanı ve CEO’su Enrique Lores “HP ve dijital üretim ortaklarımız, bu benzeri görülmemiş virüse karşı mücadele için aralıksız çalışıyorlar. En çok ihtiyaç duyulan parçaları belirlemek, tasarımları doğrulamak ve bunları 3D yazdırmaya başlamak için endüstriler arasında iş birliği yapıyoruz’’ dedi.

CIIRC RP95 3D yazdırılabilir, sertifikalı FFP3 sınıfı maskeleri

HP Multijet Fusion 540 cihazında yapılabilecek- ancak 4200 ve 5200 modelleri için daha uygun- yeni bir yüz maskesi üretti. Maskeler PA-12 malzeme ile 3D olarak basılıyor.

Prag’daki Çek Teknik Üniversitesi (CIIRU CTU) ‘ne bağlı Çek Bilişim, Robotik ve Sibernetik Enstitüsü, CIIRC RP95 adlı yeni bir 3D yazdırılabilir solunum cihazı geliştirdi.

CIIRU “CIIRC RP95-3D, EN 140: 1999 standardına göre FFP3 maskesi olarak başarıyla test edilmiş ve sertifikalandırılmıştır. Maske SIGMA Lutín tarafından üretilen harici filtre P3 R için hazır. ‘’ açıklamasını yaptı.

Dünya çapında 1.000’den fazla HP 3D yazıcı kullanıcısı, üretime yardımcı olmak için kuruluşla iletişim kurabilir. CIIRC, bir HP 3D yazıcının günde 50-70 maske üretebileceğini tahmin ediyor.

Bunu göz önünde bulundurarak, tasarımın daha yüksek hacimlerde üretilmesi için enjeksiyon kalıplamaya uyarlanması planlandı.

CIIRC’de üretilen 3D baskılı solunum maskeleri. Kaynak: CIIRC

14-Farsoon Yüz Maskesi  ve Güvenlik Gözlükleri İçin Tasarım Platformu

Farsoon, birkaç 3D yazdırılabilir KKD (Kişisel Koruyucu Donanım) ekipmanlarının tasarım dosyalarını kullanılabilir hale getirdi.

15-CRP Technology, Acil Durum Valfi Üretimi

İtalya’daki CRP Technology, yoğun bakım cihazlarında kullanılan solunum maskesi ve ilgili bileşenler için fonksiyonel prototipler üretti.

CRP Technology ‘nin Hızlı Prototipleme Departmanı HSS (Yüksek Hızlı Sinterleme) ve Windform® P1 izotropik malzeme kullandı.

“Covid-19’dan etkilenen hastaların bakımı için temel cihazların olmaması nedeniyle acil durumun yoğunlaşmasının ardından – CRP Teknoloji Başkan Yardımcısı ve Teknik Direktör Mühendisi Franco Cevolini,  – desteğimizin somut bir işaretini vermek istiyoruz: solunum için 3D baskılı acil durum valfleri ve birkaç “Charlotte Valve”  ürettik dedi.

“Charlotte valfleri”, Dr. Renato Favero fikri ve projesinde Isinnova tarafından gerçekleştirilen acil durum solunum maskesi için bağlantı bileşenleridir ve piyasada bulunan (Decathlon Easybreath maskesi gibi) bir maskenin uyarlanmasıdır.

“Isinnova – Cevolini, bileşenin fiyatına ilişkin herhangi bir spekülasyonu önlemek için bağlantı valfininin (Charlotte Valve) acilen patentini almaya karar verdi. İhtiyaç duyan tüm hastanelerin gerekirse onu kullanabilmesi için patentin kullanıma serbest kalacağı belirtildi.

3D baskılı bağlantı Charlotte vana. Kaynak: CRP Technology

16-3Diligent, Covid19’a karşı yazılım çözümleri

Profesyonel 3D yazıcılar, ,CNC makineleri ve enjeksiyon kalıplama alanlarında uzman üreticilerden oluşan bir ağ geliştiren 3Diligent, kişisel koruyucu donanım (KKD) araçlarının ihtiyaç sahiplerine hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için ERP yazılımını kullanıcılara açtı.

Kaynak: 3Diligent

17-Superfeet ve Flowbuilt Manufacturing Üretim Kapasitesi Sunuyor

Normalde özel tabanlık üreten Superfeet , Flowbuilt Manufacturing ile birlikte milyonlarca müşteriye hizmet vermek için enjeksiyon kalıplama ve 3D baskı kullanıyor. Şimdi ise koronavirüs ile savaşmak için hızlı üretim konusundaki uzmanlıklarını kullanacaklar.

Bu uzmanlıklarını koruyucu ekipman üretiminin yanı sıra tıbbi cihazlar için de prototip çalışmaları yaparak ihtiyaçların giderilmesine yardımcı olmaktalar.

ME3D Insoles at Flowbuilt
Kaynak: Superfeet

18-3YOURMIND, COVID-19 Sipariş Yönetim Platformu

3YOURMIND, Avrupa ve ABD’de bulunan özel, ücretsiz bir Covid Müdahale Platformu sunmaktadır. Platform, 3B baskı kaynaklarını ihtiyacı olan hastanelere ve kliniklere arz ile talebi dikkate alarak  sipariş yönetim araçları sağlamak üzere tasarlanmıştır.

Farklı otomotiv yedek parça tedarikçileriyle 3D baskı hizmetine katılan 3YOURMIND, ayrıca CAD modellerin de dijital envanterini oluşturuyor; maske tasarımları, tıbbi yedek parçalar vs. Bu parçaları kullanıcılar (klinikler, tıbbi kurumlar, süpermarketler…) seçerek sipariş verebiliyor.

19-Siemens’in Tedarikçiler ile Tasarımcıları Bir Araya Getiren Uygulaması

Siemens Katmanlı Üretim Ağı, COVID-19 pandemisine karşı doktorlar, hastaneler ve tıbbi ekipman tedarikçileri tarafından tasarım ve baskı taleplerinin verimli bir şekilde yürütülmesini amaçlamaktadır.

Yıllardır Katmanlı Üretim üzerinde çalışarak, tüm üretim zinciri boyunca katmanlı üretim çözümleri sunan ve 3D parçaları acil taleplere göre hızlı bir şekilde basabilen Siemens, COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olmak için Katmanlı Üretim Ağını, tasarım ve baskı taleplerini verimli bir şekilde yönetmek için yedek tıbbi parçalara ihtiyaç duyan hastaneler ve diğer sağlık kurumları için açmıştır.

Siemens Healthineers Clinical Pathway Corona
Kaynak: Siemens

20-BCN3D İspanyol Hastanelerine Yüz Siperleri Üretiyor

Covid-19 salgının en etkili olduğu ülkelerden biri olan İspanya’da virüsle mücadele giderek artıyor.

İspanyol Hastaneleri için yüz siperleri üreten BCN3D, sağlık çalışanlarının hastalara yardımcı olmaya devam edebilmesi için 63 adet 3D yazıcıdan oluşan bir baskı çiftliği sayesinde bugüne kadar 400’den fazla yüz siperi üretmiştir.

İlerleyen günlerde ise 2.000 yüz siperi daha teslim edilmesini planlamaktalar.

BCN3D 3D baskılı yüz siperleri. Kaynak: BCN3D

21-VESper 3D Baskılı Ventilatör Cihazı

Prisma Health tarafından geliştirilen VESper, dört hastaya tek bir ekipmanla yardım edilmesini sağlamak için ventilatör kullanımını uzatan 3D baskılı bir cihazdır. ISO standart solunum bağlantıları ile çalışmak üzere tasarlanan bu cihaz, bakteri ve virüslerin uygun şekilde filtrelenmesini sağlayarak aynı makineye bağlı diğer hastaların etkilenmesine izin vermemektedir. Tıbbi uygulamalar için uyumlu malzemelerle basılan cihaz darbeye karşı ise oldukça dayanıklıdır.

3D Baskı sistemleri ve kullanım alanları ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için bizi Youtube, Twitter, Linkedin ve Instagram hesaplarımızdan da takip edebilirsiniz.

Yorumlariniz & Gorusleriniz