3D

Whitford Corporation

Markforged Naylon: Dayanıklı bir Çözüm

Şirket
Whitford Corporation’daki iki süreç mühendisi şirketin özel kaplama ve yalıtım yöntemleri için para ve zaman tasarrufu sağlayacak çözümler arıyorlar
Problem
Kritik bir süreç adımı için pahalı olmayan bir parçayı dışarıda yaptırmak 2000 dolar tutuyor
Sonuç
Onyx One’ı kullanara ekip dışarıdan sipariş verecekleri tek bir makine parçası fiyatına tasarımı bir çok kez yeniledi
Kazanç
Yazıcı ilk birkaç haftada kendini amorti etmekten fazlasını yaptı.


MaliyetSüre
Markforged $82.00 117 saat
Geleneksel $1,795.00 264 saat+kargo süresi
Çözüm Aramak

Konu 3D baskı almaya geldiğinde insanlar genelde malzemelerin kimyasal özellikleri hakkında fazla kafa yormazlar. Markforged yazıcı genellikle parçalarının malzeme mukavemetiyle tanınırken, Whitford Corporation’daki iki mühendis Markforged’un yüksek kalite naylon filamentinin eşsiz kimyasal özelliklerinin güçlü kimyasal çözücülere karşı güvenilirlik gösterdiğini keşfetti.

Whitford Şirketleri farklı çeşitlerde özel kaplama ve yalıtım malzemeleri üretiyor. Jon Fetzer ve Bobby Colmery, şirketin üretim katındaki süreç, güvenlik ve ergonomik gelişmeleri takip eden ve tanımlayan süreç mühendisleri olarak çalışıyorlar.

Üretimde kullanılan bileşenlerin çoğunun sağlam ve üretim sürecindeki çözücülere karşı dayanıklı olması gerekiyor. Bazı polimerler zorlu kimyasal koşullarda yeterli ölçüde dirençli. Sonuç olarak prototip ve siparişe özel parçalar, karmaşık parçalarla metalden yapılmak üzere dışarıda bir atölyeye gönderiliyor ve bazen binlerce dolar tutuyor. Daha iyi ve uygun maliyetli bir yaklaşım bulmak tamamen Fetzer ve Colmery’nin elinde..

Kalıcı bir Yöntem Bulmak

Bu süreçlerin arasında Fetzer ve Colmery, belirli bir yalıtım malzemesini paketlemek için gelişmiş teknikler üzerinde çalışıyordu ve yöntemleri şuydu “her zaman büyük bir problem olmuştur ve biraz kara büyü gerektirir.” Ekip, bu son sorunlarını çözmek farklı yollar denediklerini ve 3D baskısı alınmış basit bir paketleme aletiyle ilgili bir fikre ulaştıklarını açıklıyor. Ancak tasarım değişimi yüzünden bu fikrin üstünü çizip yeniden başlamaları gerekti. “Bu tasarımı için birçok farklı şekilde denedik ama onu nasıl çalışır hale getirebileceğimizi çözemedik” diyor Fetzer. “Yeni bir tasarıma geçtik ama 3D baskının olmayacağını düşündük.” Sonrasında ekip, yalıtım malzemesini güvenli şekilde paketleyecek zarif bir alet konseptine vardı. Karmaşıklığı yüzünden tasarımı yapılması için üçüncü taraf bir üreticiye gönderdiler ve 2000 dolarlık bir kota aldılar.

Tasarımı mükemmelleştirmek için birden fazla yenileme gerekeceğini biliyorlardı, bu yüzden farklı bir üretim seçeneği peşine düştüler: “Aleti üretmesi için bir makine atölyesinden 2000 dolarlık bir teklif alınca, fiyatın başka bir tasarım için çok yüksek olduğuna karar verdik ve saha testlerinin ardından değişim gerekeceğinden emindik. 3D baskı konseptini gerçekten seviyorduk ama bir tane de bizim olsa mükemmel olacağını düşündük. Tüm bu test ve ince ayar işini şirkette yapabilirdik.”

İki süreç mühendisi bir 3D yazıcı alınmasını haklı kılmak için karşılanması gereken dört önemli kriteri ortaya koydu: Yazıcı düşük maliyetli, kullanıcı dostu olmalıydı, fonksiyonel parçalar basmalıydı ve malzemesi çözücülere karşı dayanıklı olmalıydı.

“800 dolarlık masaüstü yazıcılardan 140.000 dolarlık endüstriyel dayanıklı yazıcılara kadar tüm yazıcılara baktık” diyor Fetzer. Gerekli kabiliyetlere sahip birkaç potansiyel yazıcı seçtikten sonra malzemelere bakmaya başladılar. 

Markforged dahil olmak üzere farklı satıcılardan malzeme örnekleri aldılar ve bunları en zorlu kimyasal çözücülerinden bazılarının içine koydular. “Malzemeleri eleme sürecinden geçtik” diye açıklıyor Fetzer, “Bazıları tamamen çözündü… (Markforged’un) naylonu test ettik ve diğer tüm yazıcıları eledi, gerçekten. Sahip olduğumuz tüm kriterleri karşılayan tek yazıcı oydu… naylon en güçlü çözücümüzde 26 saatlik bir banyo yaptı ve hala güzel görünüyordu.”

“Bazıları tamamen çözündü… (Markforged’un) naylonu test ettik ve diğer tüm yazıcıları eledi, gerçekten. Sahip olduğumuz tüm kriterleri karşılayan tek yazıcı oydu… naylon en güçlü çözücümüzde 26 saatlik bir banyo yaptı ve hala güzel görünüyordu.”

Jonathan Fetzer
Süreç Mühendisi
Whitford Corporation

“Aletin maliyetiyle Markforged yazıcının maliyeti arasındaki kıyaslamayı gördüklerinde, maliyetleri düşürmek için şirkette basabileceğimiz diğer kalemleri bulduk ve bu da makineyi bu noktada satın almalarına sebep oldu…”

Bobby Colmery
Süreç Mühendisi
Whitford Corporation
Hesabı Kapatmak

Fetzer ve Colmery, seçeneklerini Markforged yazıcıya indirdiklerinde, önlerindeki diğer engel, yönetimi bu satın almanın kayda değer olacağını ikna etmekti. Şirketteki birçok makine on küsür senelik ve iş görüyorlar. Çok sofistike laboratuar ekipmanları dışında, bir 3D yazıcı şirketteki en modern parça olur ama çok az insan faydalarından haberdar. “Tüm 3D baskı konsepti biz incelemeye başlayana kadar bize çok yabancıydı” diyor Fetzer. “Cihazı almadan önce konsepti satmamız gerekti.” Yönetimdeki herkes yeni tertibatın yalıtım malzemesi üretim sürecine faydası olacağında hem fikir oldu ve bunu bir şekilde gerçekleştirmeleri gerekiyordu. Herkesi bu yola sokmanın ilk adımı buydu.

3D yazıcının fiyatının 5.500 dolar civarında olması ve makinede işlenmiş tek bir paketleme aletinin 2000 dolar tutması sayesinde bu kolay bir satış olmuştu. “Aletin maliyetiyle Markforged yazıcının maliyeti arasındaki kıyaslamayı gördüklerinde, maliyetleri düşürmek için şirkette basabileceğimiz diğer kalemleri bulduk ve bu da makineyi bu noktada satın almalarına sebep oldu…” diyor Colmery. “Makine masrafın kendisiydi ve artık bazı diğer parçalarımız için de tedarikçilere güvenmek zorunda kalmayacaktık.” Markforged yazıcı ile Whitford Şirketleri başka yerden alacakları fiyatların küçük bir kısmıyla birçok kimyasal dirençli parça üretebilir ve bunlara prototip hazırlayabilir. Ekip, yalıtım malzemesi ambalajlayıcı için hazırlanan prototiplerin maliyetinin yazıcının maliyetini mutlaka geçeceğini belirtiyor: “Onyx One kendini az çok amorti etti… yaptığımız tasarım yenilemelerini düşünürsek, onlar kim bilir ne kadar tutacaktı bilmiyorum. Kesinlikle çok fazla tasarruf ettik.”

Onyx One’ı aldıktan sonra ikili hemen yazıcıyı kurdular. “Bir saat içerisinde bir şey basıyorduk… her şey mükemmel şekilde yolunda gitti ve çalıştı.” Yazıcının uygulama alanlarına ve yeteneklerine hayran kalan ikili şimdi 3D baskısını aldığı parçaları diğer işlerde kullanıyor, “burada gördüğümü bir çok şey için belki bunun da çıktısını alabiliriz diyoruz. Bu harika bir tecrübe.”

Onyx One kendini az çok amorti etti… yaptığımız tasarım yenilemelerini düşünürsek, onlar kim bilir ne kadar tutacaktı bilmiyorum. Kesinlikle çok fazla tasarruf ettik.”

Bobby Colmery
Süreç Mühendisi
Whitford Corporation

Yorumlariniz & Gorusleriniz