3D

Unilever

Markforged, Unilever Fabrikasında farkını ortaya koyuyor

Canlandırma
Mateusz Loska, Unilever’in Katowica Polonya’daki İçecek ve Gıda fabrikasında üretim süreçlerini geliştirmek için çalışıyor
Akış hattı
Lipton Çay üretim hattında, güvenilir süreç geliştirmeleri, üretim oranlarını iyileştirmek için hızlıca uygulanmalı
Başarı
Markforged teknolojileri kullanarak, Loska bir gün içerisinde uzun dönem fabrika çözümleri tasarladı, bastı ve uyguladı ve üretim tesisine yüzlerce dolarlık haftalık tasarruf ettirdi.


MaliyetSüre
Markforged $23.01 1 Gün
Geleneksel$51.131 Hafta

Bir Zaman Meselesi
Katowice İçecek ve Gıda Fabrikası gibi büyük fabrikalarda durmadan binlerce ürün üretilir, etiketlenir, kontrol edilir ve alıcıya gönderilir. Unilever’in sahip olduğu bu fabrika her gün yüzlerce binlerce Lipton poşet çay üretmekle sorumlu. Otomatik makineler ve sensör sistemleri fabrikayı yönetiyor ve fabrikanın sistemlerinin üretim verimini artırmak Profesyonel Bakım Uzmanı Mateusz Loska’nın görevi.
Buna makinelerin ömrünü uzatmaktan makine süreçlerini hızlandırmaya, para tasarrufu yaparken makineleri geliştirmeye kadar her şey dahil.
Bu tür fabrikalarda hızlı iş dönüş süresi makineleri çalışır tutmak için çok önemli. Yeni fikirlerin teşviki hem kalite hem nitelik daha yüksek üretim oranlarıyla besleniyor. Loska “Makinelerimizi çok kısa sürede geliştirmemiz gerekiyor” diyor. “Bazen çalışmayan parçalar oluyor, doğal olarak parçanın modelini çıkarıp üçüncü bir firmaya gönderiyor ve sonuçları bekliyoruz.” Eğer yeni bir fikrin teste edilmesi gerekiyorsa, parçaların makine atölyesinden geri gelmesi haftalar sürebiliyor. Loska’nın geliştirmek istediği süreçlerden biri de buydu: “Bir parçayı tarif etmek bize zamana ve paraya patlıyor. Bazı geliştirmeler için bu süreci daha kısa hale getirmek istedik.”
Üretim İçin İlk Çalıştırma
Fabrika ilk başta bir ABS 3D yazıcı ile çalışmaya başladı ama bu beklentilerini pek karşılamadı: “Daha fazlasına ihtiyacımız olduğuna karar verdik. Parçaları daha kuvvetli yapabilmeli, sadece testlerde değil, normal üretimde de kullanabilmeliydik” diyor Loska. Markforged hakkında bilgilendirildikten sonra Loska ikna olmuştu: “Denemeye karar verdik…
3D yazıcı ile modelleri çok hızlı yapabildiğimizi, sadece fiber glas gibi fiber malzemelerle değil, daha kuvvetli parçalar da basabildiğimizi gördük.

Üretim kalitesinde parçalar yaratabilen bir 3D yazıcı ihtimali tüm ekibe çekici göründü: “Bunun bize çok fazla zaman kazandıracağını anladık ve makinelerimizle çalışan ve bu işe dahil olan herkes, 3D baskı almanın yeni parçalar geliştirmek veya üretim için yeni fikirler geliştirmek için harcanan zaman çok azaltacağını görebiliyordu. Markforged yazıcı, fabrikaya sadece bir düğmeye basarak prototip üretmek kabiliyeti sağladı.

Türünün Zirvesinde

Loska ve ekibi süreç geliştirme için potansiyel alanlar bulduklarında, şimdi doğruca Markforged 3D yazıcıya gidiyorlar. “Yeni fikirler aramaya başladık ve bu süreç boyunca her zaman parçaları 3D basıyorduk.” diyor Loska. Üretim kurulumlarında hangi parçaların geliştirme gerektiğini keşfettikten sonra yazıcıyı sadece prototip fikirleri için değil, aynı zamanda nihai ürünü sonlandırıp basmadan önce tasarımlarını gerçek dünyada test etmek ve yüklemek için kullanabiliyorlar. “Her projede, hatta güvenlik veya kalite projelerinde bile bir 3D yazıcıya sahip olmak bizim için kullanışlı oldu.” Markforged’un kabiliyetleriyle yazıcı, hazırlanması çok uzun sürecek parçaları çok kısa sürede kaliteli bir şekilde geliştirilmesine yardımcı oluyor.


“Bu parçalar çok hızlı geliştiriliyor ve makine için birkaç parçayı basmak yaklaşık bir gece alıyor. Normal 3D yazıcıda basılanlara göre bu parçalar çok daha güçlü ve dayanıklı.”

Loska, sensör yuvalarından yeni üretim fikirlerine kadar birçok fabrika sürecini Unilever’in Markforged yazıcısını kullanarak geliştirdi. Bir parçanın gelmesi için haftalarca beklemek yerine bu süreç şimdi sadece bir gün alıyor. “CAD programımızda 3D modeli oluşturuyoruz, üçüncü taraf bir şirkete bunu yolluyoruz… parçayı teslim alana kadar yaklaşık bir hafta geçiyor.” diyerek durumu açıklıyor. “Bu parçayı kendimiz geliştirmek istersek, 24 saatimizi alıyor.” Yazıcının ürettiği parçalar fabrika ortamında dayanabiliyor ve tek faydası bu değil: “Normalde bunu bizim için üretmesi için başka şirkete yollarsak yaklaşık 50 dolar tutuyor.” diyor Loska.  “Aynı parça 3D yazıcıda basınca 10 dolar tutuyor.” Hem zaman hem de paradan tasarruf, Markforged’un sağladığı parça kuvveti şirketteki üretim verimliliğini fazlasıyla artırdı. “Bu parçalar çok hızlı geliştiriliyor ve makine için birkaç parçayı basmak yaklaşık bir gece alıyor. Normal 3D yazıcıda basılanlara göre bu parçalar çok daha güçlü ve dayanıklı.


Yorumlariniz & Gorusleriniz