3D

Superstition Makine Atölyesi

Mark One ile Üretim Yaparak Zorlu Yarışları Fethetmek

Tutku
Rob Bradshaw, Superstition Makine Atölyesinin lideri, uzaktan kumandalı hobi araçlar rock crawler’ların özel sipariş parçalarında uzmanlaşıyor Kararlılık
Atölyesini garajında işleten Bradshaw, araçlar için özel parçalar üretirken makinelerini uygun hale getirirken haftalar hatta bazen aylar harcıyor.
Mükemmellik
Onyx One kullanarak bağlantı düzeneğinden nihai ürüne kadar her şeyi üretebiliyor. Bradshaw’ın sipariş teslim süresi haftalardan günlere düştü.


MaliyetSüre
Markforged$84.07 (malzeme) 54 saat
Geleneksel $1,058.25 72 saat + kargo süresi

Az Gezilen Yol

Dik tırmanışlar, kamberler, düşüşler, boşluklardan atlamalar RC Rock Crawlers’ın turnuvalar sırasında düzenli olarak karşılaştığı tehlikeli engellerinden sadece birkaçı. Geleneksel uzaktan kumandalı (RC) arabalardan farklı olarak, pistlerde yüksek hızlarda dolanacak şekilde tasarlanan RC Rock Crawler “Neredeyse bir robot kadar yavaş ve hassas” diyor Supersitition Makine Atölyesini işleten Rob Bradshaw. On yıldır makine tasarımcılığı yapan Bradshaw SMA’yı tüm tasarımlarını üretme tutkusuyla açmış: Gerçek parçalar yapmak için bir yola ihtiyacım vardı ve bu da aklıma garajımda hobi seviyesinde bir makine atölyesi açma fikrini getirdi. Bir torna ile başladım ve daha sonra bir freze aldım ve CNC’li bir tezgaha yükseldim.” Şimdi sipariş üzerine uzaktan kumandalı araba parçaları üretiyor.
Ağırlığı korumak ve kolay üretim için birçok uzaktan kumandalı araba plastikten üretilirken, rock crawler parçaları arabaların genellikle yarıştıkları engel dolu pistlerin zorlu arazi koşullarıyla başa çıkabilmesi için alüminyum veya çelikten üretilir. “SMA’da RC rock crawler arabalar üzerinde uzmanlaşıyoruz. Bunun hakkında sevdiğimiz şeyse çok az kural olması ve tasarladığınız parçalarla gerçekten sınırları zorlayabiliyorsunuz.” Bradshaw niş pazarını anlatırken bu sözleri kullanıyor. Araçlar birçok şekilde ve boyutta olabiliyor, bu da rock crawlerların standart uzaktan kumandalı arabalara göre daha çeşitli olmasını sağlıyor.


“Bağlantı ayaklarına olan talep tekrar artmaya başladığında ben de onları üretmek için daha kolay ve basit bir yol aramaya başladım. Mark One’ımla 16 parça içeren hammaddeyi basabiliyorum ayrıca makineyi de buna göre ayarlıyorum.”

-Rob Bradshaw
Kurucu
Superstition Makine Atölyesi

Engelleri Aşmak
“Garajda parça yapmak için harcadığım zaman kısıtlı” diyor Bradshaw. Sadece CNC’li tezgahım olduğunda bir şey yapamadan evvel tüm boyut ayarlarını kurmam ve çalıştırmam gerekiyordu. Çok basit bir proje bile 3 ay sürüyordu çünkü boyut ayarlama çok fazla zaman alıyordu. Bradshaw bu işi hobi olarak yaptığında tüm zamanını üretime ayıramıyordu ve her parçanın sadece kendisi değil, makineye yerleştirileceği kısmın da yapılması zaman gerektiriyordu. Parça siparişleri üst üste yığıldığında, Bradshaw üretim süresini büyük ölçüde azaltacak bir yola ihtiyaç duydu
Bradshaw Markforged yazıcıya ilk göz attığında şüpheliydi. “Yutturulmaya çalışılan ürün olduğunu düşündüm ve başka şeylere baktım” diyor. Ama nasıl makine atölyesi verimini artırmada kullanılabileceğini okuduktan sonra potansiyelini anladı. “Onyx One’ı Modern Machine Shop dergisinde gördüm ve makale gerçek atölyelerin yazıcıyı nasıl gerçek parçalar ve bağlama düzenekleri yapmada kullandıkları üzerineydi. Çok fazla ön kurulum gerektiğinden parçalar zamanını yiyordu ve Onyx One bunun için mükemmel bir çözümdü. Bradshaw’ın genellikle üretmek zorunda kaldığı popüler parçalardan biri de aks mahfazası için açılı bağlantı ayağıydı. “Frezemde alüminyum kullanarak CNC’li üretiyordum, parçaları tamamlamak üç farklı kurulum ve dördüncü bir aks gerekiyordu. Yapması çok emek alan parçalardı” diyor Bradshaw. “Bağlantı ayaklarına olan talep tekrar artmaya başladığında ben de onları üretmek için daha kolay ve basit bir yol aramaya başladım. Onyx One’ımla 16 parça içeren hammaddeyi basabiliyorum ayrıca makineyi de buna göre ayarlıyorum.


Onyx One boyut ayarlamayı kolay hale getirdi. Atölye’de geçirdiğim zaman oldukça azaldı ve projeler çok daha hızlı tamamlanıyor.”

-Rob Bradshaw
Kurucu
Superstition Makine Atölyesi

Zirveye Tırmanış
Rock crawlersın kullanıldıkları zorlu arazi koşulları yüzünden Markforged başka şekillerde de faydalı oldu. Bradshaw’a özel sipariş parçalar için bağlama düzeneği yapma konusunda yardımcı oldu ama aynı zamanda parçaları rock crawlerların kasasını destekleyecek şekilde güçlü hale getirdi. “Bastığım ilk güçlendirilmiş parça uzaktan kumandalı bir arabanın şasisi için alt koruma plakasıydı” diyor. “Uzaktan kumandalı bir araba için alt koruma plakası tüm şasinin üzerine oluşturduğu temeldir. Gövdesel esnemeyi azaltmak için arabanın güçlü bir alt koruma plakasına sahip olması önemlidir.” Onyx One ile, Bradshaw artık metal gücünde ve sertliğinde ama plastik ağırlığında parçalar basabiliyor.
Bradshaw, CNC’li frezesinde kelebek çeki kolu adaptasyonu için bağlantı parçaları tasarlamaya, aks mahfazası için bağlama düzenekleri ve uzaktan kumandalı arabalar için alt koruma plakaları yapmaya kadar birçok konuda tasarımlarını Markforged yazıcı sayesinde basitleştirdi ve parçalarının üretimini kolaylaştırdı ve uygulamalarını optimize etti. “Onyx One, eskiden sadece CNC teçhizatıyla yaptığıma kıyasla SMA’da daha fazla parça tasarlamama ve test yapmama olanak sağlıyor” “Atölye’de geçirdiğim zaman oldukça azaldı ve projeler çok daha hızlı tamamlanıyor” diyor Bradshaw. Basit kurulumlar, güçlü ve güvenilir parçalar ve hızlı iş alıp teslim etme süresi, Markforged’u SMA’da büyük bir değer haline getirdi ve Bradshaw’ın eskiye göre yapabildiğinden daha fazlasını yapmasını sağladı.


Onyx One‘ı ilk aldığımda daha önceden 3D baskı tecrübem yoktu. İlk bastığım parça küçük ve basit bir anahtarlıktı ve Onyx One ile bir parçayı yapmanın bu kadar basit olması inanılmazdı.”

-Rob Bradshaw
Kurucu
Superstition Makine Atölyesi

Yorumlariniz & Gorusleriniz