3D

Siemens Gas & Power

ENDÜSTRİ  Enerji
UYGULAMA  Aletle İşleme & Fikstürler
LOKASYON  Finspång, İsveç
MÜŞTERİMİZ  2018

Yeni bir “Enerji” Aracı : Siemens Gas & Power, Katmanlı Üretim Takımlar ile Üretimi Nasıl Destekler?

Çizimden Baskıya Kadar Geçen Süre36
Zaman Tasarrufu%90

Problem

   Siemens Gas & Power, endüstriyel enerji üretimi ve mekanik tahrik uygulamaları için birinci sınıf gaz türbinleri üretmektedir. Anahtar teslimi elektrik santrali projeleri dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için kullanılan Siemens enerji sistemleri, her müşteri projesi için sık sık uyarlanmaktadır. Bu tür bir kişiselleştirme alanı, gaz türbini beslemek için kullanılan yakıt türüdür.

   Siemens aynı zamanda, katmanlı üretim alanında da öncüdür ve endüstrileşmeyi 10 yılı aşkın bir süredir sürdürmektedir. 2012 yılında, metal parçaların seri üretimi, onarımı ve prototiplemesi için belirlenen ilk 3D baskı atölyelerini açtılar. Atölye, gaz türbini imalat işinin ayrılmaz bir parçası olarak İsveç’in Finspång bölgesinde bulunuyor.

   Son zamanlarda Finspång’daki Siemens mühendisleri, müşterilerin kişisel gereksinimlerine hızlı şekilde yanıt vermek için özel olarak tasarlanmış bir yakıt enjektör nözüllerini 3D baskıya başladı. Geleneksel üretim yöntemlerinin ekibin daha yüksek müşteri faydaları elde etmesini engellediğini tespit ettiler.

   Yakıt enjektörü nözüllerini ilave olarak üreterek, mühendisler yüksek performanslı, karmaşık parçaları eskisinden daha hızlı üretebildiler. Bununla birlikte, 3D baskılı özel nozüllerin daha karmaşık hale geldiğini de, üretim sonrası işleme de yaptığını anladılar. Nozülü 3D yazdırmak için gereken destek yapısı daha sonar öğütülmesi lazımdı ve bunu yapmak için özel bir fikstür tasarlanması gerekiyordu. Geleneksel alet nozül duvarlarının ince, geometrik olarak belirsiz doğası nedeniyle hasar vermeden nozülleri güvenli şekilde tutamadı. Geometrik olarak karmaşık olanı dış kaynak olarak kullanmak için, özel takımlar kurşun süresini önemli ölçüde arttırırr.

Daha çok rahatladık. Daha çok hızlandık. Markforged X7 kesinlikle yalın bir araçtır.

ANDREAS GRAICHEN, GRUP MÜDÜR YARDIMCISI

Siemens Gas & Power endüstriyel X7 yazıcısını güçlü, sert fikstürler için kullandı.

Yakıt nozülü 5 eksenli bir tezgahda işlenirken tutma aygıtları kenetlenir.

Çözüm

Siemens ekibi, endüstriyel ortamlarda kullanıma dayanabilecek diğer seçenekleri aramaya başladı. Markforged teknolojisi – özellikle de X7 – en umut verici olanı olarak bulundu. Her katmanı sürekli fiber ile takviye etme özelliğine sahip  olan X7, ekibin diğer plastik tabanlı 3D yazıcılardan farklı olarak pürüzsüz, kaliteli bir yüzey kalitesi elde etmesini sağladı.

Işleme için yakıt nozulünü yerinde tutabilecek fikstürleri ek olarak  üretmek için endüstriyel Markforged X7 yazıcılarını kullandılar. Finspång’daki Siemens’te bulunan Eklemeli Üretim Teknisyeni Jonas Fagertoft, “Konseptten baskıya, geleneksel bir şekilde işlenmiş armatürün imalatına kıyasla bize %10 tasarruf sağladı” diyor. Siemens’in Yararlı Üretim Merkezindeki Grup Müdürü Andreas Graichen; “Markforged teknolojisi ile, tutma cihazlarının tasarımı ve üretimi önemli ölçüde daha hızlı ve hala güçlüydü.”

Armatür, Siemens teknisyenlerinin 5 eksenli değirmenlerinde işleme için geometric olarak karmaşık yakıt nozülünü kenetlemelerini sağladı. Metal parçanın duvarları oldukçaince olduğundan, yakıt nozülünün işleme yükleri altında bükülebileceğinden endişe duyuyorlardı. Ancak, Markforged baskılı armatür Onyx – doğranmış karbon fiber ile doldurulmuş bir naylon bazlı termoplastik – Onyx’te basıldığından, yakıt nozülü konformal armatür içinde titreşimeden sıkıştırılabilir. Kompozit el tutma, yakıt enjektör nozülünü bir işleme zorluğundan değerli bir varlığa dönüştürdü. Takım, fikstürlerin kalitesinden ve sertliğinden etkilendi. X7’den Graichen “ Kesinlikle yalın bir araç” diyor. Fagertoft, “Malzemenin gücü açısından tamamen etkileyici olduğunu” kabul ediyor.

Basitçe imkansızı mümkün kılabilirsiniz.

JONAS FAGERTOFT, KATKI ÜRETİM TEKNİSYENİ  SIEMENS

Armatürler ile Siemens mühendisleri,  yakıt enjektör nozüllerini işliyor

Geleceğe Bakış

 Finspång’daki Siemens Gas & Power mühendisleri, farklı müşteri ihtiyaçları için tasarımları hızla tekrarlamaya devam edebilirler. Şimdiden Markforged teknolojisini diğer önemli takım projeleri için kullanmak için planları var. Siemens çalışanları şimdi bu yeni edinilen bilgilerle yeni ve mevcut profjeleri üstlenmeye yetkilidir.  Graichen, “Gelecekteki projelerimizde Markforged ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz” diyor.

Yorumlariniz & Gorusleriniz