3D

Rest Devices

Uykusuz
Rest Devices, akıllı cihazlar çağında çocuk bakımını tekrar düşünen bir şirket, ürünleri için tasarımları tekrar tekrar yeniliyor ve ışık hızında teçhizat üretiyor.
Üretim
Bir aylık teslim süresiyle yeni prototip hazırlama fiyatları binlerce dolara ulaşırken, Thomas Lipoma, şef teknisyen şirketin üretim problemlerini çözmek için Onyx One‘ı seçti.
Tam İyileşme
Onyx One, Rest Devices’ın olanaklarını ileriye taşımasını sağladı, prototip ücretlerini onlarca kat aşağı indirdi ve günler içerisinde çalışma modelleri üretti.


MaliyetSüre
Markforged $15.10 10.75 saat
Geleneksel $150.63 96 saat + kargo süresi
Hiç Dinlenmiyor

İlk kez ebeveyn olanlar için bebeklerinin iyi uyuyup uyumadığı neredeyse her zaman bir endişe konusudur. Rest Devices firmasının akıllı cihazlar çağında bir bakım alanı yaratma hedefi var. Şirketin kurucularından biri olan ve erken aşama ARGE’de ve tedarik zinciri lojistiğinde çalışan Teknik Şef Thomas Lipoma bunu şöyle açıklıyor: “Rest Devices’da bağlı kaldığınız bir bebek bakım alanını yaratmaya çalışıyoruz. Ve bu da  ilk kez çocuk sahibi olduğunda bir ebeveynin kullanabileceği bir takım farklı ve birbirine bağlı akıllı ürünlerden oluşuyor. Büyük ürünlerinden biri Mimo, bebeğin uyku, nefes alma, hareket kalıplarını takip eden ve bebek tarafından giyilebilen bir monitör. Bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla canlı veriler sunarak ebeveyni bebeğinin sağlığı konusunda bilgilendiriyor.

Böyle hızlı bir ürün geliştirme akışıyla, Lipoma ve ARGE ekibinin şirket içi üretime gereksinimi var: “Mimo monitörü hakkında her şey aslında ABD’de New England’da üretiliyor bu gerçekten çok havalı…

Mühendislik, geliştirme veya araştırmanın hiçbiri için dışarıdan, başka şirketlerden hizmet almadık. Yani bir 3D yazıcı, burada yaptığımız her şey için gerçekten kritik.” Her zaman ürünleri ileri iten, hızlıca prototip hazırlayan ve çocuklarına bakan ebeveynlerin hayatlarını geliştirmek için eşi benzeri olmayan konseptler geliştire şirketin tasarımdan üretime tüm akışı şirket içinde tutuluyor. Tasarlıyorlar, prototip hazırlıyorlar ve ürünleri için hatta kendi üretim teçhizatlarını kendileri yapıyorlar.

Müşteri memnuiyetini artıracak değişiklikleri kolayca yapmak için her şeyi şirket içinde tutuyorlar ve sonuç olarak ürün geliştirme verimini artırmak için şirket her zaman yeni ürünler arıyor.

Beklemekten Yorgun

Lipoma’nın üzerinde çalıştığı yeni ürünlerden biri de şişe ısıtıcı yapmak. Çünkü ekip için tam anlamıyla yeni bir tasarım meydan okumasıydı, binlerce tasarım düzenlemesi ve prototip hazırladılar. “Şişe ısıtıcı gibi gerçekten eşsiz bir mühendislik meydan okuması olan şeyler yapmaya başladığımızda, aslında bunu nasıl yapacağımızı bilmiyoruz bile.” diyor Lipoma. “Fan ve bileşen tasarımlarında birçok farklı yenilemeden geçtik ve küçük bir ambalaja nasıl her şeyi sığdırabileceğimiz konusunda çaba harcadık, ve hiç durmadan baskı alıyorduk.” Problem olan şey yüksek hızlı dönüşlerde prototip parçalarının da birçok farklı sıcaklığa dayanabilmesi gerekiyordu ve geleneksel üretim yöntemleri de veya 3D yazıcı da bunu beceremiyordu. “O zaman tek gerçek seçeneğimiz girift parçaların bazılarını frezelemekti ve çok fazla hata ortaya çıkıyordu. Eğer bunları dışarıda yaptırıyor olsaydık, her birinin yapılması binlerce dolara mal olurdu. Bu tasarımı biz yaptığımızdan şirket içinde gerçekten hızlı bir şekilde tasarımı yenileme yolumuz yoktu.

“Üretim teçhizatlarımızdan biriyle yeni bir alet tutucu yapmamız gerekiyordu… Onyx One ile eskisinden daha iyi bir yeni parça yaptık ve tüm gereksinimleri gerçekten karşıladı ve makineyi hemen çalıştırdı..”

Thomas Lipoma
Şef Teknisyen
Rest Devices

Mimo’nun sürecinde diğer noktalarda benzer nedenlerle büyük prototip hazırlama engelleri birikmişti. “Üretim teçhizatımızdan bir parçayla yeni bir alet tutucu yapmamız gerekiyordu. Birkaç farklı türünü 3D yazıcılar ile basmayı denedik ama ya çok narindiler ya da sıcaklıkla başa çıkamıyorlardı ve düşmeye devam ettiler” diye açıklıyor Lipoma. “Orijinal teçhizatın üreticisine gitmek zorunda kaldık ve tek gerçek seçeneğimiz yeni bir parça yapmaları için sekiz veya dokuz bin dolar harcamamızdı. Ve bu parayı harcamak istemesek bile zaman büyük bir engel teşkil edecekti. “Yetiştirmeleri gereken ürün teslim tarihleriyle ve kırık bir makineyle daha hızlı ve daha ucuz bir çözüme ihtiyaçları vardı. Lipoma “Parçayı yapmak için yaklaşık bir ayları vardı ve makineyi gerçekten kısa bir sürede çalışır hale getirmeliydik” diyor. “Üretimde gerçekten kullanabileceğimiz bu yüksek mukavemetli parçaların bazılarını 3D yazıcıyla basma yolunu bulmamız gerekiyordu.”

“Ayda yeni bir parça tasarımından her gün çoklu tasarım yenilemelerine geçtik ve bu gerçekte harikaydı.”

Thomas Lipoma
Şef Teknisyen
Rest Devices
Kalkma Zamanı

Neyse ki, Rest Devices başından beri Onyx One’ı gözüne kestirmişti: “Aslında ilk tanıtıldığı zaman Onyx One’a bakıyorduk, daha kimse bir tane edinemeden önce… sorun yaşadığımız birçok noktayı aşabiliyordu. Yani alabildiğimiz ilk fırsatta bir tane aldık, çünkü problemlerimizin çoğunu çözebiliyordu.” diyor Lipoma. Rest Devices, kırık makineleri dolayısıyla kaybettiği parayı ve zamanı çok hızlı bir şekilde telafi etti. “Onyx One ile prototip hazırlayabildiğimiz ve bunları yenilediğimiz tasarımlarda diğer şekillere göre çok daha hızlı çalışabiliyorduk. Ayda bir yeni bir parça tasarım değişimden her gün çoklu tasarım yenilemelere geçtik ve bu gerçekte harikaydı.” Yazıcının gücü, kabiliyeti ve kalitesi Rest Devices’ın müşterilerine verdikleri sözleri tutmalarını sağladı. Lipoma bunu şöyle açıklıyor: Aynı zamanda bu parçalardan bazılarının maliyetlerini 2bin veya 3bin dolardan aşağılara, sadece malzemenin fiyatına kadar indirdik. Artık dışarıya üretim için parça yollamamız gerekmiyordu.

Onyx One’ı kritik üretim sorunlarını çözmekte kullandıktan sonra şirketin deney yapma fırsatı oldu: “Onyx One’ı ilk aldığımızda amacımız şişe ısıtıcının etrafında yaşadığımız bazı sorunları çözmemize yardımcı olmasıydı, bize nasıl daha hızlı ve daha ucuza tasarım yenilemede yardımcı olacağı konusunda gerçekten heyecan duyuyorduk.” diyor Lipoma. “Makine biraz boş kalabildiğinde biz de biraz onla oynamaya başladık, onla neler yapabileceğimize baktık ve daha birçok kullanım alanı bulduk.” Onyx One Rest Devices’da hemen popüler oldu ve şirketin frezede çalıştırma karmaşıklığı veya fiyat ve üçüncü parti üreticinin teslim süresi korkusu olmadan güçlü prototip parçalar yapmasını sağladı. “Üretim teçhizatımızda bazı parçaları hemen değiştirmeye başladık, üretim hattımızda yeni problemler ortaya çıktıkça, bunları derhal çözebiliyorduk. Çıktılar sayesinde birçoğunu yenilemeye başladı.” Onyx One, Rest Devices’da prototip hazırlama süresi ve maliyetini kat kat düşürerek şirketin süreçlerini tasarımlarında ve üretim akışlarında neredeyse her açıdan geliştirdi.

“…mühendislik, geliştirme veya araştırmanın hiçbiri için dışarıdan, başka şirketlerden hizmet almadık. Yani bir 3D yazıcı, burada yaptığımız her şey için gerçekten kritik.”

Thomas Lipoma
Şef Teknisyen
Rest Devices

Yorumlariniz & Gorusleriniz