3D

Oil and Gas Company

ENDÜSTRİ Petrol ve Doğal Gaz
UYGULAMA İşleme ve Fikstürler
LOKASYON Calgary, Alberta
MÜŞTERİMİZ 2018

Markforged Teknolojisi ile Geçiş Süresinin Azaltılması ve Fabrika Veriminin Artırılması

27.000 KANADA DOLARI
TASARRUFU
53 BENZERSİZ
3D BASILI PARÇA
%45 TAKVİYELİ PARÇA

Sorun

Kanadalı bir entegre enerji hizmetleri şirketindeki üretim teknolojisi ekibinin, büyük cam takviye şerit tamponları yüklemek için otomatik bir taşıma makinesi oluşturması gerekiyordu. Bu, geçiş süresini önemli ölçüde azaltmak ve fabrika verimini arttırmak için gerekiyordu. Bant tamponları, 115 lbs ila 230 lbs arasında herhangi bir yerde tartılabilir ve bir kişi tarafından taşınamayacak kadar ağırdı. ‘Tampon taşıma’ makinesi, boru takviye makinesindeki bant tamponu ödeme istasyonlarının üzerine oturacak ve takviye bant tamponlarını almak için dört tutucu kol ile dört kadran boyunca kontrollü ödeme merkezlerine yerleştirecektir.

Makine için özel parçaların yapılması için gereken maliyet makul değildi. Bölümün Kıdemli Mekanik Tasarımcısı Phil M., “ Bu bir defalık parçaların genellikle 3-6 haftalık bir geri dönüş süresi vardır” dedi. Makinenin kurulması ve çalıştırılması tesis verimini %15 arttıracaktı. Şirket lose-lose durumu ile karşı karşıya kaldı ya makineyi kurmak için çok para ödüyorlardı ya da fabrika verimini kaybediyorlardı.

” Her ay tampon taşıma makinesi bozuluyor ve üretim hacminin %15’inden fazlasını kaçırıyoruz. ”            

PHIL M, SENIOR MEKANİK TASARIMCI                                

Mekanik Tasarımcılar, Markforged kompozit yazıcısını, bir toplama ve yerleştirme makinesi için alet ve demirbaşlar üretmek için kullandılar.
Mekanik Tasarımcılar, Markforged kompozit yazıcısını, bir toplama ve yerleştirme makinesi için alet ve demirbaşlar üretmek için kullandılar.
3D basılı parçaların bir çoğu Kevlar®, HSHT fiberglass, and carbon fiber ile güçlendirildi.
3D basılı parçaların bir çoğu Kevlar®, HSHT, fiberglas, ve karbon fiber ile güçlendirildi.

Çözüm

Phil ve ekibi Markforged’u duymuştu ve bir Markforged 3D yazıcı makinesi ile kendi özel alüminyum parçalarını yazdırabileceklerini fark ettiler. İş vakasını bir araya getirerek potansiyel tasarrufları gösterdi ve sürekli fiberde baskı yapabilen bir masaüstü 3D yazıcı olan Markforged Mark Two‘yu satın aldı. Ekip, makine için parça basmaya başladı ve bunu daha düşük bir maliyetle yapabileceklerini fark ettiler. Şuan bu firmada tampon taşıma makinesinde sigorta kapakları, tutucu kol lazer sensörü yuvaları, mekanizma kapakları, çarpma durakları, motor bağlantıları ve daha fazlası dahil olmak üzere tampon taşıma makinesinde 53 benzersiz basılı parça bulunmaktadır. Ayrıca, ekip test sırasında kırılan veya ince ayar gereken makine parçalarını Markforged ile bir gecede yazdırıp, makineye geri takıp ve ertesi sabah kullanmaya başladılar. Bu yedek parçalar, makine geliştirmeyi zamanında tutmak için ayrılmaz bir parçasıdır. Şirket, Mark Two’nun belirli parçalarda ekstra güç sağlamak için sürekli lifleri gömme yeteneğini kullandı. Phil, basılı parçaların yaklaşık yüzde ellisinin Kevlar, HSHT fiberglas veya karbon fiber ile takviye edildiğini tahmin ediyor. Phil “Şok yüklü bölümler için Kevlar veya HSHT fiberglas ve daha sabit parçalar için karbon fiber seçtik” diyor. Tasarım ekibi yalnızca tampon işleme makinesindeki alüminyum ve sac metal parçaları 3D basılı parçalarla değiştirerek 27.000 Kanada Doları tasarruf sağladı.

 “ İnsanlar genel kaliteye çok şaşırdı; onlar aslında bir üretim ortamında kullanılacak olan makinelere konan basılı parçaları göreceklerini hiç düşünmediler.

PHIL M, SENIOR MEKANİK TASARIMCI

Tampon taşıma makinesi 53 benzersiz 3D baskılı parçadan oluşuyor.
Tampon taşıma makinesi 53 benzersiz 3D baskılı parçadan oluşuyor.

Geleceğe Bakış

Markforged Mark Two, o zamandan beri şirket çapındaki mühendislerin dikkatini çekiyor. “İnsanlar artık daha hızlı prototip yapabileceğinizi ve daha hızlı yineleyebileceğinizi anlamaya başladı.” Allan C., Şirkette Elektrik Mühendisi. İlk başta, diğer çalışanlar yazıcıyı çalıştırmak için harcayacakları zamandan endişe duyuyorlardı ancak Phil’in bu konuda hiçbir endişesi yoktu. Phil “Baskıyı ayarlamak, parçayı bir makine atölyesinden almak için bir satın alma siparişi vermeye ayıracağım zamandan daha az zaman alıyor” diyor.  Başlangıçta yalnızca üç mühendis ve tasarımcı yazıcıyı kullanıyordu, ancak şu anda tüm bölümlerde ve  test armatürleri & prototip parçalar kullanan ürün mühendisleri ekibi tarafından kullanılıyor. Yazıcı, tesiste bir cazibe merkezi haline geldi: “ İnsanlar fabrika turları yaptığında yazıcıyı havalı ve son teknoloji bir şey olarak gösteriyorlar şimdi”

Yorumlariniz & Gorusleriniz