3D

Markforged ile birlikte Dunlop oyunu nasıl değiştiriyor?

ENDÜSTRİ Otomotiv, Demiryolu Ve Endüstriyel İmalat
UYGULAMA Prototipleme, Alet ve Demirbaşlar, Nihai Kulanım Parçaları
LOKASYON Coventry, UK
MÜŞTERİMİZ 2019

SORUN

Dunlop Systems, Birmingham’ın hemen dışında bulunan bir İngiliz Otomotiv üreticisidir. Şirket, Otomotiv hava süspansiyon bileşenleri, OEM ve satış sonrası araç uygulamaları için elektronik kontrol sistemleri de dahil olmak üzere titreşim önleyici çözümler konusunda uzmanlaşmıştır. Dunlop Systems Üretim Mühendisliği Müdürü Mark Statham, Dunlop ürünlerini yapmak için kullanılan tüm aletlerden sorumludur. Şirketin sık sık değiştirmesi gereken çok sayıda eski makine ve şirket içi işleme vardı.

İç ve müşteri araçları, üçüncü taraf bir araç üreticisine gönderildi ancak müşteri tasarımındaki değişikliklerin bir sonucu olarak, tamamen geri kazanılamadan fiyatlar arttı. Statham, “Bütün bu parayı harcıyorsunuz ve içeri girmesi için iki ya da üç hafta bekliyorsunuz ve müşteri size neyi değiştirdiklerini söylemek için sizi arıyor” diyor. Tedarikçi zaman kısıtlamaları sürekli bir sorundu ve Mark ekibinin darboğaz olmasını istemedi, bu yüzden alternatif bir seçenek aramaya başladı.

“Bence Markforged herkesin düşünce yapısını değiştirdi. Asla ‘hayır yapamayız’ demiyoruz, artık ‘evet yapabiliriz’ diyoruz.”

MARK STATHAM, ÜRETİM MÜHENDİSLİĞİ MÜDÜRÜ, DUNLOP SYSTEMS

Dunlop Systems and Components, bir Endüstriyel Seri X7 yazıcı ekleme planı ile, Markforged Mark Two yazıcısına sahip.
       Ekip, Markforged's Onyx malzemesini kullanarak birkaç parçayı 3D baskılı parçalarla değiştirdi.

ÇÖZÜM

Mark, karbon fiber baskı yapabilen endüstriyel sınıf bir 3D yazıcıyı duyduğu 3D baskı seminerine katıldı . Malzeme, aşındırıcı ortamlara dayanacak kadar sağlam olduğu için aletler için kullanabileceğini fark etti. Aynı gün, müdürünün ofisine gitti ve Markforged Mark Two‘yu almadığı takdirde pişman olacağını söyledi.

       Ekip, Markforged’s Onyx malzemesini kullanarak birkaç parçayı
3D baskılı parçalarla değiştirdi

Yöneticisi hemfikirdi, ve bu, tarihin bir başlangıcıydı. “Sahip olduğumuzdan beri, asla geriye bakmadık. Aldığımız en iyi şey bu. Dürüst olmak gerekirse daha önce almalıydım ”diyor Statham. Kısa sürede takım, elektrikli otomobiller için prototip parçalarından mastarlara ve kalıplara kadar pek çok uygulama bulmuş . Onyx ve sürekli karbon fiber, ekibin Markforged masaüstü yazıcısına kolayca basılabilen güçlü, hafif parçalar sağladığı için şirket için mükemmel bir seçim oldu. Statham, “Artık temelde tüm işlemelerimizi Onyx ile değiştireceğiz” diyor. Genellikle, departman yalnızca takım çalışması için yaklaşık 20.000 £ harcar. Bu yıl, eklemeli üretim sayesinde yalnızca 11.000 £ harcıyorlar. Dunlop Systems şu anda Markforged kompozit yazıcısını kullanarak, büyük bir otomotiv şirketi için elektrikli bir otomobil piyasaya sürülmesine yardımcı oluyor. Beta elektrikli otomobil şu anda 3D baskılı Onyx prototip parçaları ile birlikte yolda ve özel 3D baskılı takım tamamlandı. Gerekli parçaların 8,000 £ ‘ ya mal olduğu tahmin edildi , ancak şimdi bunun yerine 2,000 £’ya mâl oldu. Statham “Bölümümüzün neredeyse övünme hakları var, çünkü biz bir şeyleri tutmuyoruz” diyor. “Yani bu da biraz bonus.”

Statham, Dunlop Systems’e eklemeli üretim getirmenin bir başka avantajının da takım içindeki coşku olduğunu söylüyor. Parçalar 3D printer ile basıldığı için maliyetleri düşürmeye gerek kalmadan, departman şimdi projeler için hızlı bir geri dönüşe sahip ve tasarım zorluğundan kaçınmıyorlar.

Elektrikli Araç Süspansiyonunu bir elektrikli otomobil için
monte etmek için kullanılan prototip takımlar,
şirketin üretmesine yardımcı oluyor

“Sadece altı ayda 20.000 £ tasarruf sağladık, bu yüzden böyle devam edersek bu yıl 40.000 £ tasarruf etmeyi hedefliyoruz.”

                                MARK STATHAM, ÜRETİM MÜHENDİSLİĞİ MÜDÜRÜ, DUNLOP SYSTEMS

Geleceğe Bakış

Markforged teknolojisini kendi bünyesinde getirdiğinden beri, Statham’ın departmanı artık dükkan katında daha çok saygı görüyor ve yakın gelecekte aldıkları tüm parça isteklerine ayak uydurmak için bir Markforged Industrial Series X7 yazıcı eklemeyi planlıyor. Statham, “İnsanlar, dükkan zeminine hiç olmadığı kadar sık gelen aletleri görüyor. Son altı ayda son beş yıldan daha fazla takım aldıklarını düşünüyorum.” diyor.

Yorumlariniz & Gorusleriniz