3D

Arow Global

Mark Two Bardağın Yarısından Fazlasını Dolduruyor


Levha Noktaları
Joseph Walters, taşıt camları üreticisi Arow Global’in Yeni Ürün Tasarım Mühendisi ürünleri için yüksek prototip hazırlama masraflarından ve uzun sipariş sürelerinden bıkmıştı.

İşi Bitirmek
Walters, Arow’un bir prototip hazırlama cihazına ihtiyacı olduğunu biliyordu ve Mark Two’yu keşfedince hassas, güçlü ve kullanışlı parçalar üretebildiğini anladı ve bu tam da prototip hazırlama akışlarında aradıkları şeydi.

Duvarları Yıkmak
Mark Two ürün maliyetlerini 400 dolardan birkaç dolara, ürün sipariş süresini de iki haftadan bir geceye indirdi ve Arow Global’in parça tasarlama ve üretme yöntemini değiştirdi.


Maliyet Süre
Markforged $1.59 1.92 saat
Geleneksel $400.00 420 saat

Markforged 14 parçadan daha az bir sürede kendini amorti etti ve sipariş hazırlama süresini 2,5 haftadan 2 saate indirdi.

Prototip Hazırlama Problemleri

Ağır sınıf otobüsler ve şehirler arası otobüsler için camlar ve koruyucu bariyerler, taşıt cam sistemlerinde uzmanlaşmış Wisconsin menşeli firma Arow Global’in ana ürün hattını oluşturuyor. Şirket, sürücüleri ve yolcuları yolda güvenli tutmak için tasarım basitliği, sağlamlık ve mükemmellik için çabalıyor. Joseph Walters, Yeni Ürün Tasarım mühendisi ürün çeşitlerini geliştirecek ve genişletecek yolları arıyor ve bununla birlikte Arow Global’in prototip hazırlama akışını daha uygun maliyetli bir sürece dönüştürme ihtiyacı ortaya çıkıyor.

Şirket genellikle üretimi çok zaman alan ve maliyetli bir süreç olan ve cam panellerinin içlerine girdiği alüminyum ve kauçuk ekstrüzyonlarla çalışıyor. Walter “Şu anda alüminyum ve kauçuk ekstrüzyon minvalinde birçok ekstrüzyon işi yapıyoruz” diyor. “Dört inç boyunda bir parça için hızlıca prototip hazırlamak için birkaç yüz dolar harcamaktan daha iyi bir yol yok. Esas olarak yapılması gereken, bu parçayı dört inç boyundaki bir alüminyum bloğundan EDM makinesiyle haddelemek ve bunu yapmak iki ila üç hafta alıyor… Son seferde yeni bir kapı mandalı tasarımı yaptım ve 6 prototip ekstrüzyon 1500 dolardan fazla tuttu.” Sadece yeni fikirleri test etmek bile masraflı olmaya başlamıştı. Böylece Walter yeni bir prototip hazırlama yöntemine ihtiyaç duydu: “Şirketimiz her zaman uygun maliyetli ama yine de yüksek kalite ürün üretmeyi kovalıyor. Ve bizi hızlı prototip makineleri aramaya iten de bu oldu aslında.”


Mark Two ile buluşma

Walters prototip sürecini geliştirmek için hızlı bir prototip makinesinin gerekli olduğundan emindi. “Bu profilleri hazırladığınızda tahmini işiniz çok fazla. Kauçuk yönünden, birkaç numune elde etmede kalıbı kesmek için parayı ödemeden kauçuk esktrüzyonu prototip haline getirmenin iyi bir yolu yok. Sonra da bir revizyon yapıp çalışmaya devam etmeniz gerekiyor” diyor. “3D baskı ile, her şeyi bir gecede yapabiliyoruz… Tasarımı yapabildiğinizde baskıyı alabiliyorsunuz ve tasarımda değişiklikler yapıp tekrar basabiliyorsunuz ve başka bir değişiklik daha yapabiliyorsunuz,

“Kullanılabilir bir şey istedik, bu yüzden çok hassas ve kırılgan olabilen, PLA ve ABS yapabilen bir Cube Pro istemedik. Gereksinimlerimizden biri buydu ve Markforged’u bulduğumuz zaman… alüminyum kadar güçlü parçalar yaratmak için karbon fiber besleyebiliyor oluşunuz gerçekten satın almamıza sebep oldu.”

-Joseph Walters Yeni Ürün Tasarım Mühendisi
Arow Global

Walter, uygun şekilde prototip hazırlamak için nihai ürünün başa çıkması gereken yıpranma ve aşınmayı idare edebilecek bir yazıcı arıyordu. “Kullanılabilir bir şey istedik, bu yüzden çok hassas ve kırılgan olabilen, PLA ve ABS yapabilen bir Cube Pro istemedik. Gereksinimlerimizden biri buydu ve Markforged’u bulduğumuz zaman… alüminyum kadar güçlü parçalar yaratmak için karbon fiber besleyebiliyor oluşunuz gerçekten satın almamıza sebep oldu” diyor. Yazıcı distribütörü Big Systems aracılığıyla Markforged yazıcıyı keşfedince, Walter yüksek mevkidekileri bu yatırımın yapılmaya değer olduğu konusunda ikna etmesi gerekti ve bu da pek bir problem teşkil etmedi. 
“Yeni teknolojinin heyecanı ve kendi kendini çok hızlı amorti etmesi sayesinde evrakları verdiğimiz gibi onay çok hızlı geldi” diyor. Çünkü Mark Two, nihai ürün verimini ve üretimi süresini artırırken, prototip hazırlama maliyetlerini ve süresini çok fazla düşürüyordu. Bu da Arow Global’in tasarım sürecini iyileştirebileceği manasına geliyordu.


“Şimdi önceden yapamadığımız daha karmaşık makine tasarımları yapabiliyoruz.”

-Joseph Walters Yeni Ürün Tasarım Mühendisi
Arow Global

Mark Two’yu satın aldıktan sonra Arow prototip hazırlama sürecini çok fazla geliştirdi. “Üzerinde çalıştığım projelerin birinde cam parçasının üzerine sürülerek takılması için kauçuk kulakların içine geçirilmesi gereken bir alüminyum profil var” diye açıklıyor Walter. “Mark Two ile bazı toleransları gerçekten ayarlayabildik ve bazı özellikleri montajcılar için bu geçirilme işlemini mümkün olduğunca basit hale getirdi. Eskiden bunların tümü tahmine dayanan sonuçlara ve geçmişte yapılan işlere göre sadece içgüdülere dayalı olarak yapılıyordu.” Şimdi Markforged yazıcıları ile eskisine kıyasla daha çok sefer prototip hazırlamak için zaman ve para ayırabiliyorlar. “Ama Mark Two ile” diye devam ediyor Walter, “Bunu başarabildik. Yani test ettik ve sonra revizyonlar yaptık ve bir haftada bunu iki veya üç revizyonla hallettik. Eskiden kalıpları kesmek zorunda kalıyordunuz ve bu zaman alıyordu ve masraflı oluyordu… Genel olarak bu yazıcı harcadığımız malzeme envanterini ve zamanı dramatik ölçüde azaltmamıza yardım etti.”

Mark Two değerini Arow Global’de birden fazla farklı şekilde gösterdi. Prototip hazırlamanın dışında, şirket yazıcıyı üretim ve montaj jigi yapmak için de kullandı. Walter yazıcının süreci nasıl geliştirdiğini şöyle açıklıyor: “Yerel satıcılardan birinden bir parçayı 400 dolara ve iki buçuk haftalık sipariş hazırlama süresiyle alabiliyorduk. Biz de parçayı hafta sonu yazıcıyla bastık ve üretim katı bunu o ürün kadar sevdi. Tabii eğer o parçadan daha iyi de olabilir. Ve bugüne kadar onu kullanıyorlar.” Jiglerinden bazıları şu ana dek montaj sürecinde yoğun şekilde kullanılmış ve 1000 devire yaklaşıyorlar: 

“Naylon parçalarda gözle görülür bir aşınma görmüyoruz ve ürettiğimiz parçaların çizilmemesi gibi bir fayda katıyor. Alüminyum kullanırken eğer parçalardan biri daha sertse, ekstrüzyon sırasında çizilme yaşanabilir ama naylon ile bunu kolayca aşıyorsunuz.”

Şimdiyse Walter ve Arow Global, masrafları azaltmak ve üretim ve montaj sürelerini düşürmek için Markforged Yazıcının kullanım alanını artırma yolları arıyor: “Jig delme konusunda nasıl jig deldiğimizi tekrar gözden geçirmeye odaklandık. Şimdi önceden yapamadığımız daha karmaşık makine tasarımları yapabiliyoruz, çünkü bu şekilde makine ile işleyemezsiniz. Markforged ile yapabilirsiniz çünkü katmanlı.

Çıkarmalı işlem yapan bir makine değil. Bunun için endişelenmemiz gerekmiyor.” Mark Two prototip hazırlama süreçlerini basitleştirdi ve genişletti. Ve onlara birden fazla farklı şekilde tasarımlarını ve üretim kapasitelerini tekrar düşünme yetisi sağlıyor.

“400 dolar tutacak ve 2 hafta sipariş süresi olacak parçayı hafta sonu basabiliyoruz ve aynı zamanda jig ağırlığı azalıyor.”

-Joseph Walters Yeni Ürün Tasarım Mühendisi
Arow Global

Yorumlariniz & Gorusleriniz