3D

Dünyanın İlk 3D Basılmış CE Belgeli Kaldırma Aracı

Kaldırma aleti 960kg’a kadar kaldırabilir, bu da motor parçalarını kaldırmayı mükemmel hale getiriyor

Deniz ve enerji piyasaları için akıllı teknolojiler ve yaşam döngüsü çözümlerinde dünya lideri olan Wärtsilä, kendilerini zor bir noktada buldu. Fabrikalarda ve ticari gemilerde motorların inşasına ve servisine yardımcı olmak için ağır motor parçalarını taşımak için sağlam çelikten bir kaldırma aleti işliyorlardı. Bununla birlikte, kaldırma aletini kullanan mühendisler, her bir aletin muazzam ağırlığından şikayet ettiler, diğerleri, boyutu nedeniyle taşımanın kolay olmadığını ve harcanan üretim maliyeti ve zamanın, istediği şeyin çok ötesinde olduğunu keşfettiler. Sınırlı kesinti süresiyle birden fazla sitede ölçeklendirilebilen kurum içi, uygun maliyetli bir çözüme ihtiyaçları vardı.

Yeni tasarım birden fazla parçaya bölündü ve sürekli karbon fiber ile güçlendirildi.

 Takım zaten birkaç Markforged karbon fiber yazıcı satın almıştı ve takım tutuculardan ölçüm araçlarına kadar başka birçok araç inşa etmek için kullanım alanları bulmuştu. Ancak, aynı 3D baskılı filamentleri kullanarak daha büyük bir yapı plakasına erişmek istediler, bu yüzden Markforged Industrial Series X7 yazıcıya döndüler. Wärtsilä’daki mühendisler, kaldırma araçlarını ek üretim düşünülerek yeniden tasarlamak için Markforged uygulama mühendisleriyle birlikte çalıştı. Mevcut tasarımı aldılar, birkaç parçaya böldüler ve Markforged sürekli karbon fiber malzemeyi kullanarak aleti daha fazla güç kazandırarak hafifletti.

Wärtsilä’daki mühendisler, bir pistonu test olarak kaldırmak için kurulan aletin etrafında toplandı. Bununla birlikte, beklemedikleri şey, kaldırma aracının ilk denemede 240kg (~ 530lb) motor pistonunu kaldırmasıydı. Wärtsilä’daki İnovasyon Uzmanı (Katkı Üretimi) Juho Raukola “Bence herkes aslında performans konusunda oldukça şok oldu” dedi. O zamandan beri, çok sayıda test yaptılar ve aletin deformasyon olmadan 960kg (~ 2100lb) kaldırabildiğini buldular (üretim durumlarında dört güvenlik faktörünün tanınması gerekiyor).

Orijinal kaldırma aracı, yeni 3D baskılı araçtan% 75 daha ağırdı.

‍Tür Onayı ve CE-Sertifikası‍ 
CE-Sertifikasyon, bir üreticinin yüksek güvenlik, sağlık ve çevre koruma gereksinimlerini karşıladığı tespit edildikten sonra ürünlerine yapıştırdığı bir sertifikadır. Merkezi Paris’te bulunan uluslararası bir sertifika ajansı olan Bureau Veritas, Wärtsilä’nın kaldırma aracını Tür Onayını ve CE-Sertifikasını vermeden önce gerekli tüm test ve denetimleri gerçekleştirerek Wärtsilä’yu dünyanın ilk 3D baskılı CE sertifikalı kaldırma aracının yaratıcısı yapıyor.

Dağıtılmış İmalat 
Wärtsilä, mümkün olan her yerde katkı maddesi üretimini kullanmıştır ve kaldırma araçlarını 3D yazdırmaya başladıklarından bu yana sekiz ayda yaklaşık 100.000 € (~ 110.000 USD) tasarruf sağlamıştır. Metal X yazıcılarını kullanarak 3D baskılı metal tutuculardan, İtalya ve Finlandiya’daki fabrikalarında çeşitli araçlara kadar her şeyi yaptılar. Peki bir sonraki adımları? Markforged 3D yazıcılar kullanılarak dağıtılmış üretim. Juho, “3D baskının güzelliği, her tasarımın dağıtılmış üretim yoluyla her zaman her yerde basılabilmesidir” diyor. Ekip, birçok tesisinde Markforged 3D yazıcıların, mühendislerin enerji ve deniz alanlarında işleri devam ettirmek için ihtiyaç duydukları araçları 3D baskıya almasını planlıyor.

Yorumlariniz & Gorusleriniz