3D

3D Teknolojide FDM ve SLA Nedir? Farkları Nelerdir?

FDM‘de (Fused Deposition Modeling), 3D baskılı bir nesne oluşturmak için katmanlara bir malzeme şeridi (bu durumda: termoplastikler) yerleştirilir. Baskı sırasında, plastik filament, plastiğin baskı kafası tarafından tam olarak yerleştirilebilecek kadar yumuşadığı sıcak bir ekstrüderden beslenir. Erimiş filament daha sonra iş parçasını oluşturmak için baskı alanına katman katman bırakılır.

Her bütçeye uygun, FDM 3D yazıcı seçeneği vardır. Filament makaraları, kilo başına nispeten ucuzdur. Bu nedenle, FDM yazıcıları üreticiler ve ev kullanıcıları arasında çok popüler hale gelmiştir.

FDM gibi, SLA (Stereolithography Apparatus) da eklemeli bir yöntemdir: Modeller katman katman oluşturulur. Bununla birlikte SLA, odaklanmış ışık veya UV ışığı uygulanarak sertleştirilen iyileştirilebilir bir fotopolimer (tipik olarak bir sıvı reçine) kullanır (bu işleme kürleme denir ). SLA yazıcıları genellikle modelleri yukarıdan aşağıya doğru oluşturur, yapı platformu modeli reçine banyosundan yukarı doğru kaldırır.

Işık kaynağı bir lazer veya dijital projektördür (teknoloji genellikle DLP – Dijital Işık İşleme olarak adlandırılır). Lazerler katmanları “çizer”; DLP’de modelin bütün bir dilimi (iki boyutlu bir katman) reçine banyosuna aynı anda yansıtılır.

FDM vs SLA: Farklar

FDM  yazıcıları tipik olarak PLA, PETG veya ABS filament kullanır. Çoğu FDM yazıcısı naylon, PVA, TPU ve çeşitli PLA karışımlarını (ahşap, seramik, metaller, karbon fiber vb. ile karışık) işleyebilir. Filamentler çeşitli renklerde mevcuttur. Hatta bazı üreticiler talebe göre RAL renkleri üretmek için bir hizmet bile sunmaktadır.

Çoğu FDM yazıcı, çeşitli kaynaklardan iki standart boyutta (çap: 1,75 veya 2,85 mm) bulunan standart filament rulolarını kullanabilir. Birkaç yazıcı tescilli filamentler veya filament kutuları kullanır – bunlar standart rulolardan daha iyi kalite sunar.

SLA yazıcıların kullanıcıları reçine malzemelerinin sadece belli bir limit paletine sahiptir. Çoğu zaman bunlar tescillidir ve farklı üreticilerin yazıcıları arasında takas edilemez. Renk seçimi de sınırlıdır. Öte yandan, endüstriyel kullanımlar için daha dayanıklı veya oldukça özel malzemeler (yani diş, ısıya dayanıklı veya esnek reçineler) sunarlar.

FDM vs SLA: Hassasiyet ve Pürüzsüzlük

SLA yazıcıları yüksek hassasiyetle yazdırır, çoğu FDM baskılı nesnede görmeyeceğiniz ayrıntıları elde edersiniz

FDM yazıcılarda, yazıcı çözünürlüğü nozzle boyutunun ve ekstrüder hareketlerinin hassasiyetine (X / Y ekseni) bağlıdır. Basılı modellerin hassasiyeti ve düzgünlüğü diğer faktörlerden de etkilenir: Katmanlar arasındaki bağlama kuvveti SLA baskısından daha düşük olduğundan ve üst katmanların ağırlığı aşağıdaki katmanları sıkıştırabileceğinden, bir dizi baskı sorunu ortaya çıkabilir (örn. eğme, katmanların yanlış hizalanması, katmanların kaydırılması, alt kısımların küçülmesi) – Bunlar, hassasiyet ve yüzey düzgünlüğünden ödün verir.

SLA yazıcıları sürekli olarak daha yüksek çözünürlüklü nesneler üretir ve FDM yazıcılardan daha yüksek doğruluk oranına sahiptir. Nedeni: Çözünürlük esas olarak lazer veya projektörün optik spot boyutuna göre belirlenir – ve bu gerçekten küçüktür. Üstelik baskı sırasında modele daha az kuvvet uygulanmaktadır. Bu şekilde yüzey kalitesi çok daha pürüzsüzdür. SLA baskıları, bir FDM yazıcısının asla üretemeyeceği ayrıntıları gösterir.

Aslında, bir SLA yazıcısının ürettiği ince ayrıntılar, bir kişinin bir SLA yazıcısı almayı düşünmesinin ana nedenidir.

FDM vs SLA: 3D baskıdan sonra yapışma / çıkarma

Baskı yatağına yapışma, bir FDM yazıcı kullanırken olabilecek bir konudur. Basılı nesneler nispeten kolayca çıkarılabilir – nesne baskı yatağına yapışırsa, bir palet bıçağı iş görür.

SLA yazıcılarda, baskı platformdan baskılı modeli çıkarmak zor olabilir ve çoğu zaman bir palet bıçağı kullanarak platformda kalan reçine temizlenebilir – ve bu bir FDM yazıcıdan daha çok çaba gerektirebilir. 

FDM vs SLA: Son İşlem 

Bir FDM yazıcıya yazdırdıktan sonra destekleri (modelin çıkıntıları varsa) ve fazla plastiği parmaklarınızla veya bir kesme aletiyle çıkarmanız gerekir. Zımparalama, daha pürüzsüz yüzeyler elde etmeye yardımcı olur. 

SLA yazıcıda basılan modeller, bir izopropil alkol banyosunda çıkarılması gereken yapışkan reçine ile kaplanmıştır. Bu nedenle parmaklarınızı reçine ve alkolden korumak için çoğu SLA yazıcıyla birlikte lastik eldivenler alırsınız. Modele bağlı olarak, destekler de gerekli olabilir – bunları kaldırmak FDM yazıcılarda olduğu kadar kolaydır.

FDM vs SLA: 3D baskı maliyetleri

FDM yazıcılarda sarf malzemeleri püskürtme uçları ve filament rulolarıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, çoğu FDM yazıcı aynı standartlaştırılmış filament rulolarını kullanır, filament fiyatları son yıllarda düşmektedir. 

Gelen SLA yazıcılarda, sadece reçine tüketilir: SLA yazıcılar, reçine tankı reçinenin 2-3 litre yazdırıldıktan sonra değiştirilmelidir. Bunun nedeni, tankın zamanla içinde lekelenmesidir, bu nedenle ışık kaynağı artık reçinedeki görüntüyü tam olarak yansıtamaz. 

FDM vs SLA: Hangisi Kullanılır?

Özetle: Yüksek hassasiyet ve pürüzsüz sonuç en önemli önceliğinizse ve maliyet bir baskı işi için öncelik değilse veya önemsizse, bir SLA yazıcı kullanın. Maliyet önemliyse ve detaylandırma veya yüzey pürüzsüzlüğü öncelik değilse bir FDM yazıcı kullanın.

FDM ne zaman kullanılır?

  • Hızlı prototipleme
  • Model oluşturmada maliyetten tasarruf
  • Yaratıcı tasarım için ideal

SLA ne zaman kullanılır?

  • Karmaşık detaylar ve / veya çok pürüzsüz bir yüzey çok önemli olduğunda
  • Modelin verimliliği çok önemli olduğunda
  • Seri üretimi kolaylaştırmak, döküm, kalıplar oluşturmak için (örneğin, mücevher veya oyuncak üreticileri tarafından)

3D yazıcılar ve 3D baskı teknolojileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için;

BİZE ULAŞIN:

tolga.bolol@promakim.com.tr

Yorumlariniz & Gorusleriniz