3D

Siemens Enerji, Hizmet Verimliliğini Nasıl Arttırıyor?

ENDÜSTRİ  Enerji
UYGULAMA  Takımlar & Fikstürler
LOKASYON  Orlando, FL
MÜŞTERİMİZ  2016

Müşteri

Siemens Enerji, Siemens grubunun küresel enerji işidir ve kamu hizmetleri, bağımsız enerji üreticileri, iletim sistemi operatörleri, petrol ve gaz endüstrisi ve diğer enerji odaklı endüstriler için kapsamlı bir teknoloji portföyünün yanı sıra dijital ve geleneksel hizmetler sunmaktadır. Enerji operasyonlarını desteklemek için şirket kısa zaman önce Orlando, Florida’da Siemens İnovasyon Merkezini açtı. Bu merkez ABD’de tasarım, imalat, robotik uygulama, hızlı prototipleme, tarama, dijital araçlar ve dahili metal katmanlı üretim ile benzersiz bir eşleştirme sunan ve türünün tek örneği olan bir yerdir. Siemens İnovasyon Merkezi, şirketin enerji işletmelerini desteklemekte ve hızlı problem çözme üzerine odaklanmaktadır.

Problem

Siemens, dünya çapındaki müşterilerine sağlam servis ve bakım operasyonlarıyla destek olmaktadır. Birçok rutin servis ve bakım görevi sahada veya dijital araçlar kullanılarak uzaktan gerçekleştirilebilir, ancak daha yoğun onarımlar bazen bir türbinin bir Siemens onarım tesisine gönderilmesi gerekmektedir. Bu, arızanın artmasına neden olabilir ve türbinin çalışmadığı zamanlarda olan planlı bir kesintiyi uzatabilirdi.

Siemens, dünyanın en yüksek performanslı basınç istasyonlarını, enerji santrallerini ve rafinerilerini desteklerken, birkaç hafta boyunca bir türbini çevrimdışı yapmak arzu edilmemekle beraber arıza süresini azaltabilecek her türlü işlem memnuniyetle karşılanmaktaydı.

Markforged 3D yazıcıları ile hızlı bir şekilde yineleme, takımlara bakışımızda devrim yarattı. Markforged sistemleri bize güçlü, dayanıklı araçlar üretme olanağı sağlıyor.

Trent Almond, Makine Mühendisi Siemens
Daire testereden ilham alan kesme aracı (solda) ,güncellenmiş versiyon (sağda)

Çözüm
Siemens İnovasyon Merkezi’ndeki Çözüm Mühendisleri türbinleri korumak adına, saha dışı onarımları ve maliyetli arıza sürelerini azaltmaya yardımcı olabilecek daha iyi bir yol bulmakla görevlendirildi. Bilgilendirme aldıktan sonraki dört hafta içinde ekip, türbinin konturuna tam olarak uyan dairesel testereden ilham alarak bir kesme aracı tasarladı ve yarattı . Tasarım işe yararsa, saha mühendisleri, gaz türbinlerini haftalarca bakım yapmak için bir onarım tesisine göndermek yerine basit şekilde yerinde bakım sağlayabilecekti.

Başlangıçta, kesme aletini hızlı bir şekilde prototiplemek için yedi Markforged X7 3D yazıcısını kullandılar – pnömatik mil ve birkaç hazır vida hariç aletin her parçasını yazdırdılar. İş için Markforged’un partneri SolidExperts ile çalışarak, Markforged endüstriyel 3D yazıcı filosunu seçtiler çünkü saha koşullarına dayanmak için ve endüstriyel güç sağlarken hızlı tekrarlamalar yapmak için kolay bir yol sağlamaktaydılar. Markforged’in benzersiz 3D baskı işlemi, parçalara zorlu ortamlar için gerekli ekstra gücü ve dayanıklılığı sağlayan sürekli karbon fiber malzemeden yararlandılar.

Markforged yazıcıları, mühendislerimizin hızlı şekilde başarısız olmalarını teşvik ederek daha yenilikçi olmalarını sağlamıştır. Bu, tasarım felsefesinde bir değişiklik.

CLIFFORD HATCHER
SIEMENS YENİLİK MERKEZİ MÜDÜRÜ

Daha sonra olanlar İnovasyon Merkezi’ndeki mühendisleri ve tasarımcıları şaşırttı. Başlangıçta sadece bir form ve uyum prototipi anlamına gelse de, kesme aracı gerçek üretim kullanımını test ederken yük kapasitesini ve sertlik gereksinimlerini aşmaya devam etti. “Başlangıçta sadece bir test uyumu yapmayı ve iş milini harekete geçirmeyi planlıyorduk
olması gerektiği gibi, ”diyor Siemens Makine Mühendisi Trent Almond. “Ancak Markforged karbon fiber kompozit malzemenin aslında saha kullanımına dayanacak kadar sağlam olduğunu gördük.” Siemens Enerji İnovasyon Merkezi Direktörü Clifford Hatcher de aynı fikirde. “İnsanların hızlı şekilde gördükleri, malzemenin genel gücüne ve baskının kalitesine dayanarak gerçek takımlama için kullanabileceğimizdi.” Daha önce, böyle bir aracın tasarımı, kaynak malzemeleri, CAM yazılımı programlamak ve daha sonra CNC makinelerinde geleneksel, pahalı malzemeleri kullanarak tasarımları tekrarlamak aylar alırdı.

Ekip, kol sonu takımlarından türbin kanatları için modüler fikstürlere kadar her şeyi yazdırdı.

Alandaki mühendislerden geri bildirim aldıktan sonra, Siemens’in İnovasyon Merkezi mühendisleri Markforged 3D yazıcı filolarını kullanarak tasarımda iyileştirmeler yaptılar. Yeni ve geliştirilmiş 3D baskılı alet, artık rutin bir inceleme sırasında üç vardiya üzerinden gerçekleştirilebilen türbin bileşenlerini onarmak için sahada düzenli olarak kullanılmaktadır. Siemens, rekabetçi bir endüstrinin ön saflarında yer alırken daha iyi bir müşteri çözümü sağlayabileceklerini keşfetti. “Zamandan tasarruf ediyoruz ve sahada katmanlı üretim yaparak işlerini daha da kolaylaştırıyoruz” diyor Hatcher.

Geleceğe Bakış
Siemens Enerji İnovasyon Merkezi’ndeki Geleceğin Mühendisleri ve tasarımcıları şimdi yeni bir meydan okuma ile mücadele ederken önce Markforged platformlarına yöneliyorlar. Ürün hattını ve iş akışını geliştirmek için türbin kanatları için modüler armatürler veya şirket içi robotları için uç efektörler gibi sürekli yeni uygulamalar araştırıyorlar. Yazıcılar mühendislerin daha yenilikçi olmalarına izin verdi, Merkez ise ürün tasarımına hızlı bir yaklaşım benimsedi. Şirket aynı zamanda özel parçalar oluşturmak için Metal X kullandı ve kendi makine atölyesi, şirketin metal bileşenler üzerinde hızlı geri dönüş ihtiyacını karşılamak için kendi Metal X’ini satın alıyor. “Markforged endüstriyel yazıcılar bizim için dijital bir fabrika gibi davranıyor, O gün bir veya iki saat içinde ihtiyacımız olan bir eşya varsa, bir ya da iki gün beklemek zorunda değiliz.” diyor Hatcher.

Ekibin prototip tasarımlarının birçoğu, yükseklik kontrol aracı gibi , sahada nihai üretim parçaları olarak kullanılmıştır.

Yorumlariniz & Gorusleriniz