3D

Dijital Çağda Rekabetçi Kalmanın 5 Yolu

Üretim dünyası dijitalleşti: İşletmeler, sadece sınırlı insan gözetimi ve müdahale ile CNC tezgahlardan üretim tesislerindeki her şeyi, işleri aksatmadan çalıştırabilmek için bilgisayar kullanıyor. Yine de bir şekilde mekanik işleme atölyesinin – fiziksel donanım geliştirmenin temeli – düşük hacime, işte çok yönlülüğe veya zorlu imalat problemlerini çözmek için gerekli olan kritik düşünceye bağlı bir şekilde ekonomik olarak otomatize edilemeyen önemli işler için olan sorumluluğu devam etmektedir. Müşteriler için “kara kutu” üretme kabiliyeti, büyük ve küçük işletmeler için büyük değer sağlamaktadır.

Aslında, mekanik işleme atölyeleri için en büyük tehdit büyük ölçekli otomasyondan değil, bunun yerine, insan iletişimi üzerindeki verimliliğe öncelik veren web yönetimli üretim hizmetlerinden gelmektedir. Bunların verimlilik kazanımları, sipariş sürecini mümkün olduğunca kısaltmak için kişiler arasındaki etkileşimlerden ve ilişki kurmalarından fedakarlık etmekten kaynaklanmaktadır. Neyse ki mekanik işleme atölyeleri, sahip oldukları rekabet avantajlarını korurken bu stratejileri de benimseyebilmektedirler. Bu yazıda, atölyenizi benzersiz kılan şeylerden ödün vermeden mağazanızda verimliliği artırmak için beş somut strateji gösteriyoruz.

1. Akıllı bir web mevcudiyeti ile yeni müşteriler edinin

Web sitenizin tek bir hedefi olmalı: Potansiyel müşterilere parçalarını hassas, daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde yapabileceğinize dair güven vermek. Bu günlerde, birçok müşteri mağazanızı fiziksel olarak hiç göremeyebilir, bu nedenle web sitenizin işletmenizi müşterilerinizin hatırlamalarını istediğiniz şekilde sunması önemlidir. İki ana noktaya odaklanın: işleme yetenekleri ve müşteri referansları.

İşleme kapasitelerinizin doğru bir şekilde tanımlanması, atölyenizin web sitesinin iyileştirilmesinde basit ama kritik bir adımdır. Güncel ve okunması kolay bir liste tutun, böylece sitenize gelen ziyaretçiler mağazanızın onların parçalarını yapıp yapamayacağını hızlı bir şekilde belirleyebilir. İşletmenize kredibilite kazandıracağı için, mümkünse teknisyenlerinizi makine başında çalışırken gösteren fotoğrafları koyun.

Müşteri referansları müşterinin sorununu, yaptığınız parçaları ve müşterinin parçaya gösterdiği tepkiyi belgelemelidir. Sağladığınız değeri iletmeye yardımcı olduğundan, müşterilerin ve parçaların fotoğraflarından bol miktarda çekmeyi unutmayın. İşleme yeteneklerinizi iyi temsil eden çok çeşitli müşteri referanslarına sahip olmaya çalışın. En iyi referanslardan birkaçını seçin, sitenizin ön sayfasında bunları öne çıkarın ve gerisini blog gönderileri şeklinde ekleyin.

Çalışmanızı sergileyen, yeteneklerinizi özetleyen ve iletişim ayrıntılarını sunan bir iş tasarımı ve iş sunumuna ilişkin bir form, çevrimiçi varlığınızda büyük bir artışa katkıda bulunabilir.

Çoğunlukla gelecekteki ve mevcut müşterilere şirketinizi seçmek için ihtiyaç duydukları tüm bilgileri bir veya iki sayfalık bir web sitesiyle sağlayabilirsiniz.

2.  Online sipariş’te hızlanmak  için engelleri en aza indirin

Artık web sitenizi potansiyel müşterilerinizde güven oluşturmak üzere optimize ettiğinize göre, sipariş vermeleri için bunları olabildiğince kolay hale getirin. İşletmenizi şunları karşılamak için yapılandırın:

• Gelen siparişleri organize bir şekilde ele almak için bir e-posta adresi oluşturma.

• Web sitenize müşterilerin işlerini de gönderebilecekleri bir form ekleme.

Siparişlerin otomatikleştirilmesi çeşitli avantajlar sunar: Müşterilerinize, size uygun bir şekilde yanıt verebilirsiniz, siparişler artık anında izlenebilir ve kesinleştikleri andan itibaren takip edilebilir ve müşterinin zaman beklentileri yönetilebilir.

Çevrimiçi sipariş eklemek, mevcut müşterilerle olan ilişkilerinizi etkilemez veya telefon çağrılarını tamamen ortadan kaldırmaz; Çevrimiçi siparişleri netleştirmek veya yalnızca güvenilen müşterilerden siparişleri telefonla almak için takip çağrıları planlamak çok uygundur. Telefonun varlığını etkin bir şekilde sürdürmek sizin için önemliyse, bir telefon yönetim hizmeti kullanmayı deneyin. Bunlardan birisiyle, potansiyel müşterileri yanıtlayabilecek birine yönlendiren bir çağrı yönlendirme sistemi kurabilirsiniz. Ayriyeten, çoğu telefon yönetim hizmeti, sipariş alma için merkezi bir konum sağlamanıza olanak tanıyacak şekilde sesli mesajları yazıya döküp size e-posta ile  gönderir.

3. Müşterilerin yerel CAD platformlarında parça göndermelerine izin verin.

CNC işleme ve CAD çoğu mühendislik işleminin merkezinde yer aldığından, daha fazla kişi çizim oluşturmadan veya incelemeden parça üretimi yapmaktadır. Birçok çevrimiçi parça imalat servisi ortaya çıkmıştır – bu servisler ile müşteriler çevrimiçi bir dosya gönderebilir ve işlenmiş parçanın bunlara elektronik posta ile gönderilmesini sağlayabilir. Çizimlerin ortadan kaldırılması, özellikle bir CNC makinesinin doğruluğunun genellikle bu parçalar için gerekli toleransları yakalamak için yeterli olduğu durumlarda, prototip parçalar için müşterinin geliştirme süresini büyük ölçüde hızlandırır. Yerel bir mekanik işleme atölyesi, müşteri ile çok daha güçlü bir kişisel ilişki kurabilme avantajına sahiptir, ancak hızlı inovasyon çağında müşteriler, en az direnci sağlayan yoldan sipariş vermeye öncelik tanımaktadır.

Müşterilerinizin işlerini kendi yerel CAD formatlarında veya STEP (.step) veya IGES (.iges) dosyaları gibi yaygın olarak desteklenen bir 3D dosya standardında sunmalarına olanak sağlayarak kendinizi başarıya hazırlayın. Bir mühendislik çizimi yapılmadan gönderilen siparişlerin CNC tezgahın veya diğer CNC ekipmanınızın ortalama hassasiyeti ile üretileceğini, reklamlarla beklentilerin doğru bir şekilde oluşmasını sağlayın. Bu dosyaları görüntülemeniz veya düzenlemeniz gerekiyorsa, birçok ücretsiz CAD platformundan birini kullanabilirsiniz.

Bazı parçalar toleransları veya özel süreçleri belirtmek için çizimler gerektirecektir, ancak çoğu parça için müşterilerinize üretime yönelik olarak kolayca dosya gönderme fırsatını sunmak hem sizin hayatınızı hem de onların hayatını kolaylaştıracaktır.

Bu nasıl yapılır: Kullanıcıların, özel tolerans istekleri olmadığı sürece, çizim dosyaları yerine .step dosyaları olarak CNC parçalarını göndermeleri beklentisini oluşturun. Web sitenizde, anahtar toleranslarının tümü boyutlandırma yapılmadan gönderildiyse, CNC toleransını (+/- .002 “-. 005”) yakalayacaktır. Gerekirse ve zaten bir CAD platformunuz yoksa, dosyaları işlemek için Onshape veya Autodesk® Fusion 360 gibi ücretsiz bir yazılım kullanın

4. İşleri verimli bir şekilde dağıtmak için proje yönetimi uygulayın

Mekanik işleme atölyeleri, her biri farklı karmaşıklık ve teslim süreleriyle eş zamanlı olarak birçok iş üzerinde çalışır. Bu işleri etkin bir şekilde yönetmek, işleri zamanında teslim edebilmenin en kritik adımıdır. İmalat işlerinin ölçeği, önceliklendirilmesi ve yürütülmesi, tipik olarak atölye liderliğinin, çalışanların özellikle karmaşık işleri yürüten büyük atölyelerde doğru görevleri tamamlamalarını sağlamak için zamanının önemli bir bölümünü ayırmasını gerektirir. Ücretsiz çevrimiçi araçlarla projeleri kolayca yönetebilir ve daha yüksek değerli görevler için daha fazla zaman harcayabilirsiniz.

Çevrimiçi bir proje yönetim aracı, bir işi temsilci görevlerine ayırmanıza ve bunları çalışanlarınıza atamanıza olanak tanır. Bu araçlar daha sonra kendi kontrolleri altındaki çalışmaların sorumluluğunu üstlenirler

– iyi çalışan bir sistemle operatörler ve teknisyenler her zaman üzerinde çalışacakları projeyi ve bu işi bitirdikten sonra ne yapmaları gerektiğini bilirler. Birden fazla personel bir projenin ardışık bölümleri üzerinde çalışıyorsa, bir yönetim sistemi üretim programlarını koordine ederek birlikte çalışmayı kolaylaştırır. Planlama aracının organizasyonunu sürdürmek için bazı yönetim yükü gerekli olsa da, ortaya çıkan fayda müşteri işlerinin zamanında teslim edilmesi, atölye düzeyindeki sorumlulukların netliği ve atölyenin mevcut durumunun net bir şekilde görünmesidir.

Bu nasıl yapılır: İş akışınıza Trello veya Asana gibi araçları dahil etmeyi deneyin. Bunlar müşterek çalışmayı sağlayan ücretsiz proje yönetim araçlarıdır. Çok sayıda hareketli parçaya sahip daha büyük ölçekli projelerde çalışıyorsanız, küçük şirketler için uygun fiyatlı JIRA gibi bir araç kullanmayı düşünün.

5. Kritik mekanik işleme atölyesi faaliyetlerini desteklemek için bir 3D yazıcı ekleyin

Çoğu mekanik işleme atölyesi, pahalı bir yatırım ekipmanı filosu içermektedir. Bir atölyedeki en çok yönlü makine olarak hiçbir tezgah, bunu çalıştıran yetenekli bir operatörle bir CNC tezgahından daha değerli değildir. Bu çok yönlülük inanılmaz derecede yüksek talep ve zor kararlar ile gelir: Tezgahı sadece en büyük ağırlıklı parçalar için mi, yoksa atölyenizi daha iyi çalıştıracak araç ve demirbaşlarla mı kullanıyorsunuz? Makinelerin pahalı olması ve yetenekli operatörlerin inanılmaz yüksek talep görmesi nedeniyle CNC tezgahındaki işlemlerinizi ölçeklendirmek çoğu zaman zordur.

3D yazıcıya sahip mekanik işleme atölyeleri bu sorunu daha etkili bir şekilde yönetebilir. Bu atölyeler bir kerelik yapılan ölçü aleti, bozulmayan bağlantı parçaları, delgi mastarları, yumuşak çeneler, özel işçilik gerektiren parçalar ve daha fazlasını üretmek için 3B yazıcıları kullanabilirler. Hızlı genel dönüş süreleri, yeni yüksek mukavemetli malzemeler ve makine hassasiyeti ve hassasiyetindeki son gelişmeler ile 3D yazıcılar, modern ürün geliştirme döngülerine ayak uydurmak isteyen makine atölyeleri için uygun maliyetli bir araç haline gelmiştir.

Bu nasıl yapılır: Bir 3D yazıcının atölyenizdeki işlemleri nasıl iyileştirebileceğini görmek için aşağıdaki sayfadan Markforged 3D yazıcılar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Zamana ayak uydurun !

Bir 3D yazıcı, atölyenizin verimini ve kapasitesini önemli ölçüde artırmak için kolay ve uygun maliyetli bir yol olabilir. Atölyenizin hedefleri ne olursa olsun, doğru 3D yazıcı daha fazla para kazanmanıza ve rekabet edebilmenize yardımcı olabilir. Markforged, CNC işleme ile ilgili makine ve operatör zaman maliyetleri olmaksızın, takım ve fikstür gibi mukavim endüstriyel parçalar üreten kompozit 3D yazıcılar yapar. Bu makineler, parçaları neredeyse alüminyum mukavemetine kadar güçlendirmek için sürekli karbon fiber, fiberglas ve Kevlar® kompozit malzemeler kullanırlar. Hassas bir mühendislik aracı olarak tasarlanan Markforged makinelerin kullanımı kolaydır ve makine atölyelerine CNC ekipman için yapılan yatırımların geri dönüşünün hızlı bir şekilde sağlanmasına yardımcı olurlar. CNC tezgahlarından tertibatlarını ve iş parçasını tutma aparatlarını kaldırarak, mekanik işleme atölyeleri Markforged yazıcılarını müşteriler için üretimde kullanmak suretiyle iş çeşitliliğini artırabilir.

Bir test sürüşüyle ilgilenir misiniz?

Markforged 3D yazıcı için  Promakim‘den bugün bir demo talep edebilirsiniz.

 

 

 

 

Yorumlariniz & Gorusleriniz